image

Як захистити права орендаря?

Оренда майна - найпоширеніший спосіб забезпечення житла або бізнесу для багатьох людей та компаній. Але перед тим як підписати орендний договір і зняти квартиру чи нежитлове приміщення, орендареві варто добре ознайомитися з правами та обов'язками, які він має відповідно до законодавства. 

Крім того, законодавство України регулює права та обов'язки, як орендарів, так і орендодавців, які допомагають створити чіткі та справедливі умови для обох сторін у договорі оренди. 

Тому, якщо ви вирішили орендувати житлове приміщення чи офіс для роботи, тримайте декілька порад від юриста Асмунд, які допоможуть захистити права орендаря майна.

А при виникненні питань зі складанням договору оренди, звертайтесь в нашу компанію повного циклу за юридичною допомогою. Адже, краще перед підписанням угоди обумовити всі деталі, ніж пізніше розв'язувати конфліктні ситуації.

Права орендаря та орендодавця

Права орендаря квартири

Отже, Цивільним кодексом України встановлено ряд прав для наймача приміщення та орендодавця. І щоб ви зрозуміли, як саме можна захистити права орендаря, то для початку розглянемо, які ж права є в обох сторін.

І взагалі, щоб в подальшому не виникало питань стосовно прав та обов'язків, краще відразу в договорі оренди прописати всі пункти, які будуть важливі для вас, як орендаря. 

А в такому випадку потрібно звернутися до адвоката з нерухомості, який пояснить всі умови та вкаже на деталі договору. І тоді орендар та орендодавець будуть спокійні стосовно подальших умов співпраці.

Права орендаря квартири чи будь-якого іншого житлового приміщення:

  1. Право на користування майном. Орендар має право використовувати орендований об'єкт відповідно до умов, передбачених у договорі оренди.
  2. Право на здійснення ремонту чи поліпшення умов. Якщо в договорі обумовлено такий пункт, то орендар може робити ремонт за письмовою згодою орендодавця.
  3. Вимагати від орендодавця здійснення капітального ремонту або зменшення орендної плати (у разі погіршення умов проживання).
  4. Першочергові права орендаря на продовження договору оренди.
  5. Право на припинення договору. Орендар може розірвати договір оренди за певних умов, передбачених у законодавстві. Крім того, за певних підстав, він може вимагати відшкодування йому збитків.
  6. Право на охорону прав. Орендар має право звертатися до суду за захистом своїх прав, в разі їх порушення з боку орендодавця або інших сторін.

Тепер розглянемо, які ж має права орендар при винайманні нежитлового приміщення (офісу, складу, кабінету і тд).

Права орендаря нежитлового приміщення не дуже відрізняються:

  • орендар має право використовувати майно за призначенням;
  • користуватися приміщенням на строковій та платній основі;
  • здавати майно в суборенду, але за погодженням з орендодавцем;
  • здійснювати ремонт та переобладнання за згодою здавача.

Але, не забувайте, що в орендаря є ще обов'язки щодо належного користування майном та вчасній сплаті орендної плати. Тому, варто звернути і на права орендодавця:

  • право вчасно отримувати орендну плату, згідно умов, вказаних в договорі оренди;
  • перевіряти стан майна та вимагати здійснення поточного ремонту наймачем (якщо це було встановлено договором);
  • стягувати заборгованість з допомогою суду, якщо орендар не виконує свої зобов'язання по сплаті;
  • розірвати договір оренди житлового приміщення, в тому числі за рішенням суду (за певних умов, вказаних в договорі).

Але для того, щоб менше порушувались права орендаря та орендодавця, то краще всі умови прописати в договорі. 

Як скласти договір оренди квартири

Як скласти договір оренди квартири

Захист прав орендаря майна має починатися з правильного вибору орендного об'єкту та уважного вивчення договору оренди. 

Знання своїх прав та обов'язків, а також звернення до спеціаліста, в разі потреби, допоможуть вам забезпечити комфортне та безпечне проживання в орендованій квартирі або розвиток бізнесу в найманому приміщенні. Крім того, юрист розкаже підприємцям, як скласти договір оренди приміщення (офісу, комплексу).

Отже, перед тим, як зняти житло та щоб захистити свої права орендаря майна, краще дотримуватись таких кроків:

  1. Обов'язково укладати письмовий договір оренди (не знімайте житло “по домовленості”). Письмовий договір є доказом, у разі виникнення спорів і конфліктів між орендарем та орендодавцем.
  2. Перед тим як підписати орендний договір, уважно ознайомитись з умовами та обов'язками, які передбачені в ньому. Переконайтесь, що всі умови договору вам зрозумілі і прийнятні. Не соромтеся звертатися до юриста та отримати професійні послуги.
  3. Перевірити технічний стан майна. Зверніть увагу на стан електропроводки, сантехніки, опалення та інші комунікації. При необхідності, зробіть фото чи відеозапис стану майна та вкажіть це в акті прийому-передачі майна.
  4. Оплата орендної плати. Чітко вказати в договорі строки, пеню при несвоєчасній сплаті та форс-мажорні обставини.
  5. Записати всі умови оренди. Перед тим як займати житло або приміщення, запишіть всі умови оренди, які ви домовилися з орендодавцем. Це допоможе уникнути непорозумінь у майбутньому та забезпечить чіткість і ясність взаємовідносин та захистить права орендаря.
  6. Обов'язково скласти акт приймання-передачі житла. В ньому можна вказати всі недоліки в приміщенні.Це дасть можливість в подальшому мати доказ того, що ці недоліки були, а не ви їх зробили.
  7. Професійний супровід юриста. Якщо у вас виникли складні питання або проблеми з орендодавцем, не вагайтеся та звертайтеся до кваліфікованого фахівця.  Він допоможе вам захистити свої права та інтереси та при необхідності здійснить представництво в суді.

Укладання договору оренди - це важливий крок, який вбереже орендаря в подальшому від недобросовісного орендодавця та захистить права орендаря. 

Адже, скільки було випадків в клієнтів Адвокатське об”єднання АСМУНД, коли орендарі зверталися з питанням незаконного їх виселення з квартири або неправомірного виставлення рахунку за пошкоджене майно.

Тому, зверніть увагу, що отримавши якісні юридичні послуги, ви будете точно знати, що ваші права орендаря не будуть порушені.

Спеціалісти напряму

Впевнені в професійності наших співробітників.

Потрібна платна консультація?

Заповніть форму, та ми зв'яжемося з Вами: