Як укласти трудовий договір?
Згідно Конституції України, кожна людина має право на працю. Тобто, може вільно обирати собі роботу та заробляти на проживання.
Крім того, правовідносини між працівником та роботодавцем регулюються Кодексом законів про працю. А всі умови роботи, обов'язки працівника на підприємстві та зобов'язання роботодавця зазначаються в спеціальній угоді - трудовому договорі.
Отже, як укласти трудовий договір, які є види договору та в якій формі дозволено оформляти правовідносини?
На всі ці питання ми надамо відповідь в даній статті.
Адвокатське об'єднання АСМУНД надасть повну консультацію юриста з трудового права та допоможе вирішити проблеми між роботодавцями та працівниками. До того ж, фахівець з трудового права відповість на найпоширеніше питання в сфері трудових правовідносин - як укласти трудовий договір.
Порядок укладання трудового договору
Трудовий договір укладається між роботодавцем та працівником, згідно якого працівник приймає на себе обов'язки сумлінно виконувати певну роботу, а роботодавець бере на себе обов'язки виплачувати зарплату та надавати належні умови праці працівникові.
Відповідно до законодавства, сторонами договору є працівник та роботодавець. Приймати на роботу працівників можуть, як юридичні особи (організації та підприємства), так і фізичні особи-ФОП.
Крім того, термін трудового договоруможе бути встановлений на:
- невизначений строк, тобто безстроковий договір;
- визначений строк, який погоджується сторонами угоди;
- час виконання певної роботи (тимчасової, сезонної).
Самим розповсюдженим вважається договір, укладений на невизначений строк, адже такі правовідносини побудовані на стабільності.
Строкові ж договори та для виконання певної роботи укладаються тоді, коли правовідносини неможливо закріпити на довгий час через характер виконуваних робіт чи інтересів працівників.
Укласти трудовий договір можна в усній та письмовій формі. Але частіше всього правовідносини між працівником та роботодавцем фіксуються у формі письмового договору.
Як укласти трудовий договірв письмовій формі і в яких випадках потрібно укладати:
- у разі організованого набору працівників на підприємство;
- якщо робота передбачається в районах з особливими географічними чи умовами та високим ризиком для здоров'я працівника;
- якщо укладається контракт;
- в разі наполягання працівника щодо укладання письмового договору;
- при прийманні на роботу неповнолітнього;
- у разі оформлення працівника на дистанційну роботу;
- та інші випадки, визначені законодавством.
Письмова угода є укладеною лише тоді, коли працівник та керівник поставили свої підписи на документі - “трудовий договір”. А укладення такого документу відзначається виданням наказу на основі заяви працівника про влаштування на роботу.
Задля уникнення проблем при влаштуванні на роботу, та виникненні питання - як укласти трудовий договір, варто проконсультуватись з юристом. Спеціалістрозкаже про всі моменти, на які варто звернути увагу та захистить ваші права в разі неправомірних дій роботодавця.
Для власників бізнесу юрист по трудовому праву розробить трудовий договір та враховує всі умови згідно законодавства.
Звичайно, при оформленні на роботу та укладанні трудового договору потрібно надати документи:
- паспорт або біометричний паспорт;
- трудову книжку;
- свідоцтво про освіту, медичну книжку та інші документи.
Зауважимо, що трудова книжка є обов'язковим атрибутом при влаштуванні на будь-яку роботу. Без такого документу може бути прийнята лише особа, яка буде працювати, як сумісник. Однак, для чоловіків, в більшості випадків, ще потрібно мати при собі військовий квиток.
Особливості укладання трудового договору передбачають момент, коли працівник-фізична особа після фактичного початку роботи, на протязі тижня має зареєструвати трудовий договір в центрі зайнятості.
Важливо звернути увагу, що в договорі може бути обумовлене випробування на певний строк . Але термін випробувального терміну не може перевищувати кількість днів, встановлених законодавчими актами.
Як укласти трудовий договір у період дії воєнного стану
Після введення в 2022 році воєнного стану в Україні, відбулися зміни в трудовому законодавстві. Законодавці прийняли закон, який спростив процедуру прийому працівників на роботу.
Отже, як укласти трудовий договір в умовах воєнного стану?
Взагалі, суттєво умови укладання трудоового договору чи прийняття на роботу не змінились. Але, варто знати основні моменти:
- При працевлаштуванні під час військового стану не обов'язково надавати паспорт чи ідентифікаційний код. Можна надати інші документи чи документи в додатку “ДІЯ”. Крім того, якщо в паспорті не вклеєна фотографія, то такий документ теж підходить.
- Стосовно укладання трудового договору, то згідно нового закону, роботодавець та працівник можуть укласти договір за згодою сторін - письмовий або усний. Це ж стосується і ФОП, які приймають працівників на роботу. Після закінчення воєнного стану, потрібно обов'язково укласти письмовий договір (якщо на період війни був укладений усний договір).
- Під час дії воєнного стану, договір з працівником може укладатись на певний строк. Наприклад, якщо внутрішньо переміщена особа приїхала працювати лише на період війни, або працівник заміщає іншого тимчасово відсутнього працівника.
- Випробувальний термін під час війни. Встановлювати випробування при прийнятті на роботу в воєнний час можна для всіх працівників. Крім того, роботодавець сам вирішує яким працівникам призначати випробування, а яким ні.
При оформленні на роботу працівника, в обох сторін часто виникають питання, як укласти трудовий договір. Адже, є багато моментів, на які варто звернути увагу.
В таких випадках необхідно вчасно отримати юридичні послуги в трудових питаннях. Наш спеціаліст здійснить повний супровід, як працівника, так і роботодавця.
Адвокат АО “Асмунд”надасть консультацію на етапі влаштування на роботу, пояснить всі пункти трудового договору, при виникненні проблеми здійснить представництво в суді.
Впевнені в професійності наших співробітників.
Заповніть форму, та ми зв'яжемося з Вами: