image

Оскарження заповіту

Як оскаржити заповіт

Рано чи пізно, всі люди в житті зіштовхуються з таким питанням, як спадкування майна. 

Згідно законодавства, отримати спадок померлого можна за заповітом або на підставі закону. В більшості випадків спадкування здійснюється за заповітом.

Але, бувають випадки, коли оскарження заповіту є неминучим. Для прикладу, людина після своєї смерті заповіла все майно незнайомцям чи благодійній організації. Як діяти тоді родичам? Та чи можна оскаржити заповіт?

Для цього варто скористатися допомогою професійного адвоката АО “Асмунд”. Наш спеціаліст роз’яснить всі права спадкоємців, збере докази недійсності заповіту та допоможе оскаржити документ через суд.

Визнання заповіту недійсним

Отже, як ми вище вказали, після розголошення заповіту, даний документ можна оскаржити в судовому порядку. 

Тобто, якщо родичі чи інші особи вважають, що заповіт був складений з порушенням закону чи заповідач склав його під тиском, то такий заповіт можна оскаржити.

Але спочатку розберемось, що ж таке недійсність заповіту та в яких випадках можна подавати до суду?

Згідно цивільного кодексу, недійсні заповіти поділяються на нікчемні та ті, які можна оскаржити (оскаржувані).

Нікчемним є заповіт, який:

  • був складений особою недієздатною або обмежено дієздатною (особа з психічними розладами, наркотичною залежністю), малолітньою чи неповнолітньою;
  • складений з помилками та порушеннями під час підписання заповіту та посвідчення (немає підпису нотаріуса, не вказаний час та дата, підписаний не заповідачем а іншою особою).

Зверніть увагу, що в Україні діють деякі обмеження. Якщо заповіт був укладений та посвідчений на тимчасово окупованій території, то такий документ вважається нікчемним (навіть, якщо він оформлений по всіх правилах).

Щоб заповіт визнали нікчемним, не потрібно подавати позов про визнання заповіту недійсним. Для цього достатньо того, що при відкритті спадщини, нотаріус визнає його таким. В такому випадку він не видає свідоцтво про право на спадщину. 

Оскарження заповіту можливе лише через суд, шляхом подання позову.

Якщо в судовому порядку буде встановлено, що заповіт був складений не з волі спадкодавця, під тиском, з погрозами чи обманним шляхом, то такий заповіт визнається судом недійсним.

Визнання заповіту недійсним та оскарження заповіту в суді можливо, якщо:

  • він складений особою, яка не могла усвідомлювати свої дії та керувати ними;
  • документ був складений проти волі заповідача та з застосуванням фізичного тиску або психологічного впливу з боку інших людей.

Отже, при виявленні вищезазначених підстав, адвокат зі спадкових спорів може гарантовано виграти справу по оскарженню заповіту.

Тому, не варто, закривати очі на несправедливість, яка може виявитись при розголошені заповіту. Адже, краще звернутись до юриста та отримати своє законне право на майно.

Порядок оскарження заповіту

Щоб визнати заповіт недійсним, потрібно подати позовну заяву до суду на оскарження заповіту. Термін, протягом якого можна оскаржити рішення померлого в суді - 3 роки з моменту, коли особа дізналась, що її права були порушені.

Але ми радимо, як тільки ви дізнались про рішення заповідача після його смерті, не зволікайте з позовом. Адже пройде 3 роки і оскарження заповіту буде буде не таким легким.

То ж як оскаржити заповіт та хто може оскаржити заповіт? 

Звичайно, при зверненні до адвоката, ви гарантовано отримаєте всі відповіді на питання. Ви хоча б для початку, будете розуміти, чи оскарження заповіту можливе для вас.

Крім того, кваліфікований спеціаліст роз’яснить всі права позивачів та відповідачів при розгляді справи.

Отже, звернутися до суду можуть спадкоємці за законом (або інші особи), які не були включені в заповіт.  Після визнання судом заповіту недійсним, вони можуть претендувати на частку у спадку.

Відповідачами по справі будуть спадкоємці, яким було заповідано майно.

Але, перед тим як подавати позов до суду на оскарження заповіту, потрібно підготуватися та зібрати всі докази того, що дійсно заповіт був складений неправильно, або з тиском на спадкодавця.

Для цього, адвокат по спадковим справам допоможе зібрати докази - медичну документацію померлого, покази свідків та інших родичів, відео з камер спостереження кабінету нотаріуса (якщо такі є). 

Зауважимо, що в таких випадках, як оскарження заповіту, судова практика має велике значення. Адже, якщо ви будете посилатися на факт того, що спадкодавця заставили підписати заповіт під тиском, то в такому випадку потрібні свідки та відео з камер. 

Отже, саме спеціаліст-практик зуміє знайти докази та представити в суді саме те, що треба.

Суд приймає рішення, виходячи з сукупності доказів. Одним з них може бути - висновок судово-медичної чи почеркознавчої експертизи.

Отже, якщо заповіт визнано недійсним, то вступає в силу попередній заповіт. Але, якщо його немає, то спадкування відбувається на загальних підставах.

Крім того, є випадки, коли суд може визнати заповіт частково недійсним. Але, лише тоді, коли в заповіт не внесені особи, які мають обов'язкові права на спадкування. Тобто, є особи, які не залежно як складений заповіт, мають право на обов'язкову частку в спадщині (малолітні чи неповнолітні діти спадкодавця, непрацююча жінка, батьки). Цих осіб заповідач не має права позбавити спадку.

Погодьтеся, що оскарження заповіту - складна справа. Тому, краще відразу звернутися до юриста, щоб потім не виникло “підводних каменів”.

Юрист Адвокатського об'єднання Асмунд допоможе:

  • оцінити справу та надати роз'яснення стосовно всіх умов подання позову;
  • проаналізувати заповіт, оскарження якого має бути в суді;
  • визначити права позивача та відповідача;
  • зібрати докази про складання документу проти волі спадкодавця;
  • вказати на помилки при оформлені та засвідчені;
  • скласти та подати позов до суду;
  • здійснити супровід у справі на всіх її етапах.

І пам'ятайте, якщо ви сумніваєтесь в рішенні померлого родича і вважаєте, що заповіт був складений не по правилам, відразу звертайтесь до юриста. Не втрачайте можливість отримати належне вам право на майно.

А при виникненні проблем з аліментами чи місцем проживання дитини, отримайте правову допомогу у сімейного адвоката.

Оскарження заповіту

Спеціалісти напряму

Впевнені в професійності наших співробітників.

Потрібна платна консультація?

Заповніть форму, та ми зв'яжемося з Вами: