image

Визнання шлюбу недійсним

Шлюб - це сімейний союз чоловіка та жінки, зареєстрований в органах реєстрації актів цивільного стану. Зареєструвати шлюб в Україні можуть пари, які досягли 18-річного віку та мають спільне бажання одружитися.

Але в деяких випадках можливе визнання шлюбу недійсним. Недійсність шлюбу - це свого роду невизнання державою укладеного шлюбу подружжям. 

Адвокатське об'єднання Асмунд надає правову допомогу адвоката при вирішенні сімейних спорів. Юрист допоможе розібратися в законодавстві, встановить, чи дійсно були порушення при укладанні шлюбу та допоможе визнати шлюб недійсним.

Визнання шлюбу недійсним - це процедура, яка зачіпає інтереси обох осіб. І тут варто точно знати законодавство, щоб виграти справу.

Юридичні послуги, які ми надаємо у справах про недійсність шлюбу:

  • консультація та роз'яснення з питань шлюбних відносин;
  • допомога в написанні заяви до РАЦСу про недійсність шлюбу;
  • збір всіх документів та доказів для подання позову до суду;
  • оцінка всіх причин, які будуть головними в позові;
  • підготовка та подання позову до суду, в тому числі і до апеляції.

Підстави визнання недійсності шлюбу

Отже, в яких випадках можуть визнати шлюб недійсним та хто має право звернутися з позовом про визнання шлюбу недійсним? 

Вимагати анулювати шлюб може один з подружжя, права якого були порушені при реєстрації шлюбу.

Позов про визнання шлюбу недійсним з недієздатною особою (душевно хворою) можуть подавати батьки чи органи опіки та піклування. Адже, вони мають турбуватися про інтереси таких людей. В такому випадку підготувати всі документи допоможе юрист, який знається на таких справах.

Порядок визнання шлюбу недійсним відбувається, як через органи РАЦСу (досудове вирішення), так і через подання позову до суду.

Основними підставами недійсності шлюбу через РАЦС можуть бути:

  • реєстрація шлюбу з особою, яка перебуває в іншому шлюбі. Тобто, якщо один з майбутнього подружжя вже має зареєстрований шлюб, то новий шлюб буде вважатись недійсним;
  • зареєстрований шлюб між рідним братом та сестрою та між родичами першої лінії родинного зв'язку (батьки, діти, баба, дід);
  • реєстрація шлюбу з особою, яка визнана недієздатною судом.

У вказаних вище випадках, визнання шлюбу недійсним встановлюється в РАЦСі згідно поданої заяви зацікавленою особою.

Звертаємо увагу, на те, що якщо було укладено шлюб з особою, яка вже перебуває в шлюбі, то в разі припинення попередньої реєстрації, новий шлюб стає дійсний. 

При поданні заяви до органів реєстрації, в багатьох випадках не виникає проблем. Хоча, звичайно краще звернутися до спеціаліста АО “Асмунд” для кваліфікованої консультації. Адже не завжди можна зрозуміти яким чином подавати документи.

Щодо визнання шлюбу недійсним через суд, то є обставини при яких суд обов'язково має визнати шлюб недійсним, а є причини, коли лише може анулювати шлюб.

Визнання шлюбу недійсним в судовому порядку обов'язково відбувається за таких умов:

  • якщо шлюб був зареєстрований без згоди чоловіка чи жінки (волевиявлення не вважається в тому випадку, коли жінка чи чоловік при реєстрації були в алкогольному сп'янінні чи страждали психічними розладами);
  • якщо шлюб був укладений фіктивно (без бажання одним з подружжя створити сім'ю та виконувати обов'язки подружжя) для отримання якихось благ - пенсії, допомоги, виїзду за кордон, прописки в квартирі;

Але, звертаємо увагу на те, що якщо на момент розгляду справи, особа вже виявила бажання створити сім'ю та набути прав та обов'язків подружжя, то визнання шлюбу фіктивним в такому випадку вже не актуальне.Визнання шлюбу недійсним

Відповідно до сімейного кодексу, суд може (але не обов'язково) визнати недійсність шлюбу у випадках укладення шлюбу:

  • між усиновлювачем та усиновленою дитиною;
  • між тіткою та та племінником, або дядьком та племінницею;
  • з особою, яка приховала свою хворобу і якщо вона може вплинути на майбутніх дітей чи на одного з подружжя;
  • з неповнолітньою особою (до 18-років). Але, якщо неповнолітній особі суд надав право на реєстрацію шлюбу, то тоді не може бути визнання шлюбу недійсним.

Знову ж таки, при винесенні рішення, суд враховує інтереси обох з подружжя та не може їм нашкодити. 

Правові наслідки визнання шлюбу недійсним

Зауважимо, що при винесенні рішення органами реєстрації актів цивільного стану або суду, недійсність шлюбу визнається з моменту реєстрації шлюбу.

Отже, стосовно правових наслідків недійсності шлюбу:

  • якщо шлюб рішенням суду визнано недійсним, то у осіб, які зареєстрували його, не виникає прав та обов'язків подружжя.
  • стосовно майна, яке особи купили при спільному проживанні (під час недійсного шлюбу), то воно буде ділитися згідно того, скільки коштів та фізичної праці кожен з них вклав.
  • крім того, якщо дружина отримувала аліменти від чоловіка, а потім шлюб було визнано недійсним, то вона має йому повернути сплачені кошти (але лише за останні 3 роки), так як не було ніяких правових підстав для їх сплати.
  • у разі визнання шлюбу недійсним, особа, яка проживала з іншою особою в її будинку, може бути негайно виселена звідти.

Але, що цікаво, що визнання шлюбу недійсним, не впливає на права та обов'язки батьків щодо дитини (дітей), яка була народжена в недійсному шлюбі.

Щодо цих всіх правових підстав, то вони виникають у випадку, коли одна з осіб знала, що шлюб укладається не по правилам, але свідомо приховувала обставини від органів реєстрації шлюбу.

Але, звертаємо увагу на те, що якщо чоловік чи дружина не знали про підстави, при яких не можливе укладання шлюбу, то вони мають право на набуте майно, аліменти та проживання в будинку. Тобто, у них зберігаються всі права подружжя.

Оформити недійсність шлюбу можна у адвоката з сімейних спорів АО “Асмунд”. Для цього потрібно подати документи, які були отримані при реєстрації шлюбу. Спеціаліст оцінить ситуацію та здійснить супровід по справі.

А при виникненні питань з укладенням договору про поділ майна чи шлюбного контракту, варто звернутись до юриста по договорам.

визнання шлюбу фіктивним

Спеціалісти напряму

Впевнені в професійності наших співробітників.

Потрібна платна консультація?

Заповніть форму, та ми зв'яжемося з Вами: