image

Визнання права власності на спадкове майно

Згідно Цивільного кодексу України, спадкоємець має можливість отримати спадщину на протязі 6-ти місяців з дня смерті спадкодавця, або оголошення його смерті. Для цього він має звернутися в нотаріальну контору, де нотаріус по закінченню цього терміну, повинен видати свідоцтво про право на спадщину. 

Отже, в цьому випадку спадкоємець отримує право власності на майно спадкодавця. 

Визнання права власності на спадкове майно через суд виникає в особливих ситуаціях і тоді, коли неможливо оформити спадщину в нотаріальному порядку.

Задля уникнення зайвих проблем в питаннях спадкування майна, краще відразу звернутись до кваліфікованого спеціаліста Асмунд.

Визнання права власності на спадкове майно

Визнання права власності на спадкове майно

Цивільний кодекс визначає, що кожна особа має право на річ (майно). А також має право розпоряджатись, користуватись та володіти в повній мірі цією річчю. До речі, право володіння на майно не залежить, де людина прописана і де знаходиться майно. І ніхто не може позбавлений володіти майном та мати на нього законні права.

Теж саме стосується і спадкового майна спадкодавця. Особи, які вважають себе спадкоємцями, на протязі 6-ти місячного терміну заявляють своє право на спадщину. Успадкувати по закону чи по заповіту можна лише те майно, що передається у спадок від спадкодавця до спадкоємців. 

Свідоцтво про право власності на спадкове майно виписується нотаріусом після закінчення 6-ти місяців з моменту відкриття спадщини.

Якщо ж нотаріус відмовився оформити право на спадщину, особа, що має право на її отримання, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності в порядку спадкування. Але варто зауважити, що подавати до суду можна лише тоді, коли пройде 6 місяців, на протязі яких мають заявити свої права всі спадкоємці.

Отже, визнання права власності на спадок в суді не є правилом. Скоріше, це виняток і застосовується у випадках, коли при оформленні спадщини у нотаріуса виникають проблеми. Крім того, якщо судом був визначений додатковий строк для прийняття спадщини (у разі звернення спадкоємцем з заявою до суду).

Тому, згідно Цивільного кодексу, спадкоємець, який прийняв спадщину, а отже є власником майна, має право подати позовну заяву до суду про визнання його права власності на спадщину. Але лише у випадках, коли оформлення спадкового майна не можливо в нотаріальному порядку.

Для правильного оформлення позову до суду та отримання професійної консультації, варто звернутися до адвоката зі спадкових спорів. Юрист пояснить всі права спадкоємців, строки звернення до суду та можливі варіанти оформлення спадкового майна.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку

Найбільш поширеними випадками, коли особи звертаються до суду з заявою визнати право власності на майно в порядку спадкування, є відмова нотаріуса оформити спадщину:

  • коли спадкоємець, який прийняв спадщину, не може оформити свою нерухомість в нотаріуса в зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на майно спадкодавця. Тобто, якщо ще за життя спадкодавець не оформив право власності на будинок, квартиру, іншу нерухомість, то і спадкоємець не набуває права власності на успадковане майно;
  • у випадку втрати документів на майно чи відсутності державної реєстрації нерухомості спадкодавця;
  • у разі невизнання права власності спадкоємця на спадщину іншою особою.

Отже, позовна заява про визнання права власності на спадкове майно подається до суду, якщо нотаріус не може оформити це майно в звичайному порядку.

Слід зауважити, що суд розглядає позовні заяви лише спадкоємців, які прийняли спадщину та виступають позивачами.

Основними доказами того, що особа прийняла спадщину, мають бути:

  • копії документів зі спадкової справи, заведеної нотаріусом;
  • довідки та квитанції з комунальної організації, сільської ради за місцем проживання спадкодавця.

Якщо право на нерухомість підтверджується документами на момент виникнення права власності на будівлю, то державні органи повинні видати довідку про те, що цей будинок чи будівля належить спадкодавцю на праві приватної власності.

Крім того, якщо всі правовстановлюючі документи на майно є, а нотаріус відмовляється вчинити дії, покладені на нього, то така відмова теж може бути оскаржена в суді.

Взагалі, судова практика справ про визнання права власності на спадкове майно показує, що у випадках, коли втрачені документи про право власності на майно чи немає державної реєстрації будинку чи іншої нерухомості за спадкодавцем, суди, частіше всього, видають рішення на користь спадкоємців.

До того ж, є справи, де особа, яка прийняла спадщину, подає позов з вимогою визнати за ним право власності на житловий будинок. Але, за умов, коли подаються документи на право користування чи право власності на землю, де знаходиться цей будинок. До такого позову мають ще надаватися - висновок БТІ, виписку з сільської ради та рішення про видачу спадкодавцю свідоцтва про право власності на нерухомість (якщо він його не отримав).

Щоб визнати право власності на спадкове майно в суді, потрібно підготувати позовну заяву та зібрати такі документи:

  • копію позовної заяви про визнання права власності на спадок;
  • копію свідоцтва про смерть;
  • копію свідоцтва про право на спадщину;
  • копію заповіту;
  • копію витягу з реєстру спадкових справ;
  • документи на будинок та землю;
  • копію паспорту та ідентифікаційного коду;
  • квитанцію про сплату судового збору.

Зверніть увагу, що перед тим як подавати позов до суду, потрібно підготувати всі документи та оцінити ситуацію.

Юрист Адвокатського об'єднання Асмунд допоможе:

  • оцінити справу та роз'яснити всі умови подання позову;
  • проаналізувати заповіт та наявні документи на майно;
  • визначити права позивача та відповідача;
  • скласти позов та подати його до суду;
  • здійснити супровід у справі на всіх її етапах.

І пам'ятайте, не втрачайте час, а краще при виникненні проблем, звертайтесь за допомогою до фахівців та отримайте кваліфіковані юридичні послуги.

Спеціалісти напряму

Впевнені в професійності наших співробітників.

Потрібна платна консультація?

Заповніть форму, та ми зв'яжемося з Вами: