image

Бронювання працівників

Бронювання працівників - це процес, за якого у випадку введення в країні військового стану або мобілізації, певні спеціалісти або працівники підприємств та організацій залишаються працювати на своїх робочих місцях та мають відстрочку під при призові під час мобілізації.

У даній статті ми розглянемо, за яких умов працівники підлягають бронюванню та як цей процес регулюється законодавством.

Варто зазначити, що права працівників у випадку мобілізації мають свої особливості, і їх захист вимагає спеціальних знань та досвіду. Тому важливо звернутися до кваліфікованого адвоката, який зможе забезпечити належний захист прав та інтересів працівника.

Адвокатське об'єднання АСМУНД надає юридичну допомогу працівникам та роботодавцем з питань трудового та військового права. Звернувшись в нашу компанію повного циклу, ви отримаєте кваліфіковані юридичні послуги спеціалістів конкретної галузі.

Бронювання працівників на підприємстві під час воєнного стану

Бронювання працівників

Воєнний стан є особливим періодом для будь-якої країни, включаючи Україну, коли виникає нагальна потреба у забезпеченні обороноздатності та національної безпеки. Згідно з Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у такий період можливе бронювання працівників певних спеціальностей на підприємствах для забезпечення виконання військових завдань та нормального функціонування армії.

Роботодавці, які мають у своїй структурі спеціалістів, які підлягають бронюванню, зобов'язані вести облік таких працівників та дотримуватись вимог щодо забезпечення їх доступності у разі необхідності.

Отже вищезазначений закон, про бронювання працівників говорить, що військовозобовязаним надається відстрочка від мобілізації на строк до 6-ти місяців для стабільного функціонування економіки країни.

Крім того, якщо ви, як працівник не знаєте, чи підлягаєте бронюванню, то юрист по трудовому праву може надати цінну допомогу стосовно даного питання. 

Так давайте подивимось, які ж організації можуть забронювати працівників під час воєнного стану:

  • державні органи та органи місцевого самоврядування, в разі необхідності їх роботи під час мобілізації;
  • підприємства та організації, які мають завдання чи замовлення під час мобілізації та які потрібно виконати;
  • організації, які займаються виробництвом товарів, виконанням робіт чи наданням послуг, необхідних для забезпечення потреб армії, інших військових формувань;
  • установи та юридичні особи, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в цей період;
  • уповноважені банки, які визначені державою, для здійснення операцій в умовах воєнного стану.

Що ж стосується переліку спеціальностей для бронювання працівників, то список встановлюється Кабінетом Міністрів України та повинен оновлюватись з урахуванням потреб армії та реальної ситуації в країні.

Зверніть увагу, що законодавство передбачає певні права та обов'язки для працівників, які підлягають бронюванню. Зокрема, броньовані працівники мають право на збереження свого місця роботи та посади під час періоду воєнного стану, а також на збереження заробітної плати та соціальних гарантій.

І пам'ятайте, в разі порушення цих  прав, краще відразу звернутися до спеціаліста за юридичною допомогою.

Але, за наявності всіх підстав бронювання працівників, є категорії військовозобов'язаних, яких заборонено бронювати:

  • працівників, що мають відстрочку від мобілізації за інших умов. Наприклад, якщо працівник має на утриманні дитину-інваліда віком до 18-ти років, то забронювати його не можна допоки така підстава існує;
  • працівників, які виключені з військового обліку.

Крім того, є спеціальності, які не підлягають бронюванню. До них відносяться військово-облікові спеціальності (можна перевірити у військовому квитку назву). Повний перелік спеціальностей, які не підлягають бронюванню вказано в листі Міноборони.

Зазначимо, що часто від наших клієнтів ми часто чуємо питання - чи може фоп забронювати працівника? Отож, фізична особа-підприємець не може забронювати власних працівників, оскільки ні законодавство, ні інші нормативні акти не визначають ФОПів у переліку тих, хто може бронювати військовозобов’язаних.

Процедура бронювання працівників

Процедура бронювання працівників в Україні містить кілька кроків та здійснюється у випадку введення воєнного стану або оголошення мобілізації. 

Отже основні етапи, які має здійснити роботодавець при бронюванні військовозобов'язаних працівників:

  • оформити список працівників, які пропонуються на бронювання. Варто перед оформленням перевірити всі спеціальності, чи вони є критичними для підприємства. Списки можна подати в електронній та паперовій формі. Можна подати до 50%  військовозобов'язаних на бронювання працівників.
  • скласти лист-обгрунтування, в якому також вказати інформацію про підприємство, яке визнано критично важливим;
  • підготувати довідку про кількість військовозобов'язаних працівників в організації;
  • відправити всі документи до профільних державних органів. Після розгляду документів, Мінекономіки України пришле рішення про бронювання працівників.

Але, щоб забронювати працівника, потрібно звернути увагу, які документи потрібні для бронювання працівників.

  1. Документ про особу (працівника).
  2. Трудовий договір або контракт.
  3. Документ, який засвідчує посаду або спеціальність працівника на підприємстві.

Бронювання працівників на підприємствах є важливим елементом забезпечення обороноздатності та національної безпеки під час воєнного стану в Україні. 

Але, часто буває, що права працівників, які мають право бути заброньованими, порушуються. Та і роботодавці не завжди знають законодавство.

В такому випадку спеціаліст Асмунд може надати працівнику повну інформацію про його права та обов'язки у разі бронювання. Він пояснить процедуру мобілізації та правові аспекти, пов'язані з цим заходом. Крім того, юрист може здійснити представництво інтересів працівника як при взаємодії з роботодавцем, так і з іншими державними органами.

Спеціалісти напряму

Впевнені в професійності наших співробітників.

Потрібна платна консультація?

Заповніть форму, та ми зв'яжемося з Вами: