image

Земельна реформа в дії: як власникам паїв підготуватися до продажу землі у липні 2021 року

 Земельна реформа в дії

З 1 липня 2021 року стартує перший етап відкриття ринку землі, а це означає, що власники паїв матимуть право продати свої наділи. Юристка по земельному праву юридичної компанії «Асмунд» Марія Семенюк (м. Рівне) розповідає про механізм підготовки земельної ділянки сільськогосподарського призначення до продажу.

Марія Семенюк, юристка по земельному праву юридичної компанії «Асмунд»

Хто може стати власником земельного паю

Згідно з новим законодавством, придбати землю можуть усі фізичні особи, які мають українське громадянство, юридичні особи, учасниками яких є тільки громадяни України, територіальні громади та держава.

Законом встановлений максимальний розмір площі земельних ділянок, яким може володіти 1 людина – це 10 тисяч га.

За загальним правилом Банк не може купити пай. Проте, якщо ви взяли кредит під заставу паю, то банк може його забрати у разі невиплати кредиту. Застава – це засіб забезпечення зобов'язання, тобто якщо ви не виконали умов договору (не повернули гроші), то кредитор (Банк) має право забрати заставне майно (пай), щоб погасити борг.

Іноземці та юридичні особи власником, яких є іноземці не можуть стати власником паїв.

Як почати процес продажу земельного паю у найближчі місяці

– Варто звернути увагу, що пай повинен бути виділеним в натурі. Це означає присвоєння йому кадастрового номера. Це можна перевірити у Державному земельному кадастрі, – пояснює юристка компанії «Асмунд». – Зробити це дуже просто, ввівши у вікно пошуку на порталі Публічної кадастрової карти кадастровий номер земельної ділянки (паю). Переконана, що багато власників виявлять, що такого номера у них немає. Ті, у кого він є, і хто бачить свою ділянку на карті, можуть перевірити, чи внесені дані про вас, як про власника ділянки, до Реєстру речових прав на нерухоме майно

Якщо ділянка не внесена в Кадастр, доведеться пройти процедуру її реєстрації, а саме необхідно укласти договір із землевпорядною організацією на виготовлення технічної документації. Термін виготовлення документів – приблизно три місяці. Власник ділянки отримує витяг, який підтверджує внесення ділянки до Державного земельного кадастру та в якому вказано її кадастровий номер.

Перевірте себе в реєстрі

Перевірити, чи є дані про вас у Реєстрі речових прав на нерухоме майно можна онлайн за допомогою електронного цифрового підпису самостійно або звернутися до ЦНАП, адвоката, нотаріуса.

Якщо ви не внесені до Реєстру речових прав на нерухоме майно, то вам необхідно зареєструвати своє право власності на земельну ділянку в цьому реєстрі. Для цього зверніться у ЦНАП та подайте до державного реєстратора правовстановлюючі документи на земельну ділянку. Державний реєстратор видасть Вам витяг із Реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію Вас власником землі.

Якщо ви володієте ділянкою разом з кимось і це зафіксовано у Реєстрі, то при продажі землі вам потрібна згода співвласника на угоду. Згода власників сусідніх ділянок вам не потрібна.

Також важливий момент: до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку. Це означає, що ділянка не може бути продана нижче цієї ціни.

Нормативно грошову оцінку вашої ділянки можна подивитись замовивши Витяг із Державного земельного кадастру.

Які документи варто мати для продажу ділянки

  • Витяг про реєстрацію земельної ділянки в Державному земельному кадастрі.
  • Правовстановлюючі документи на земельну ділянку (це може бути свідоцтво про право на спадщину, державний акт на земельну ділянку та інші).
  • Витяг про реєстрацію права власності на земельну ділянку у Реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Також потрібно звернути увагу власникам паїв. Якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки. Невитребувана земельна частка (пай) – це ділянка, на яку власник не має документів, які підтверджують право власності або земельна частка (пай), право на яку посвідчено відповідно до законодавства, але яка не була виділена в натурі (на місцевості), тобто не присвоєно кадастрового номера.

Щодо паїв, які перебувають в оренді. Власник паю повинен попередити орендаря про продаж паю завчасно. Якщо орендар не виявить бажання придбати землю, тоді можна шукати іншого покупця, – розповідає юристка Марія Семенюк.

Договір купівлі-продажу земельної ділянки підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню. Перед нотаріальним посвідченням договору рекомендую звернутися до адвоката, щоб він зробив аналіз договору та роз'яснив ризики та наслідки укладення договору.

Володимирець.City

Володимирець.City