Які пільги мають підприємці в період карантину: коментар рівненського адвоката
Бізнес в умовах поширення коронавірусу та карантинних обмеженнях отримує колосальні збитки. Влада переконує, що так звані «карантинні закони» допоможуть бізнесу залишитися «на плаву». Що ж саме передбачено цими законами – нам допоможе дізнатися адвокат юридичної компанії «Асмунд» Микола Гуменюк.
Варіанти оптимізації діяльності підприємства
Для того, щоб зберегти робочі місця, права працівників на відпустку та зменшити податкове навантаження на період карантинних заходів, роботодавці можуть відправити своїх колег у відпустку без збереження заробітної плати на період карантину (Ч.2 ст.26 ЗУ Про відпустки). Єдина умова – згода вашого працівника. Вказаний закон дає працівнику можливість скористатися такою відпусткою протягом року повторно. У такому випадку рекомендую вказувати в наказі про відпустку, як підставу ЗУ «Про відпустки» та згадані закони №530-ІХ та №533-ІХ: на період карантину. Матерям, які мають дітей віком до 14 років, роботодавець має право відпустку без збереження заробітної плати на підставі п. 3 – ч.2 ст. 25 ЗУ про відпустки для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України корона вірусу COVID – 19» №211 від 11.03. 2020 року, а також згаданих законів, матерям, діти яких відвідують садочки чи інші дошкільні заклади, можна встановити з 16.03, школи – з 13.03. На законодавчому рівні поняття «карантин» визначено як одну з надзвичайних та невідворотних обставин (форс-мажор – непереборна сила). Що це означає? Наприклад, постачальник чи виробник дав товар під реалізацію, однак продавець не зміг розраховуватися. У такому випадку розрахунок переноситься у часі, і ніяких штрафів, пені тощо боржник не сплачує. Однак розрахуватися він має з вами обов’язково згідно умов, які були зазначені у письмовому договорі! Цей закон поширюється на усі типи письмових договорів, які передбачають стягнення. У випадку усної угоди, сторонам доведеться домовлятися.
Відносини орендодавець-орендар
Що стосується оренди, я бачу лише один вихід – домовлятися. Карантин – це підстава, яка дає можливість для скасування, зменшення орендної плати (ст. 286 Господарського кодексу України). Орендар має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає він не міг користуватися приміщенням. Однак кожен випадок індивідуальний і можна в процесі медіації (переговорів) домогтися різних суттєвих зменшень зобов’язань. Важливо зазначити, що ці умови стосуються виключно укладених письмово договорів, усні домовленості потребують додаткових переговорів, варто шукати компроміс і надіятися лише на здоровий глузд учасників. Саме тому ми рекомендуємо розробляти унікальні договори з юристами, тоді можна врахувати особливості галузі й прописати оптимальні умови взаємодії навіть під час форс-мажору.
Мораторій на перевірки
Також Кабмін увів заборону на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по 31 травня 2020 року, окрім документальних позапланових перевірок з приводу відшкодування ПДВ на визначену законодавством суму. Ті підприємства, що працюють, можуть не допустити інспектора до перевірки. Якщо допустили й склали акт про порушення – такі дії можна скасувати, звернувшись до суду. Виняток ті підприємства, що знаходиться на системі оподаткування з ПДВ. Якщо вони подають заяву на відшкодування коштів від держави, то на підставі такої заяви можуть провести перевірку. Зупиняються всі перевірки контролюючими органами. Вже розпочаті – до 31 травня 2020 року, інспекційні відвідування органів інспекції праці (навіть при наявності звернень на порушення законодавства про працю). Такі заяви можуть розглянути лише по закінченню карантину. ФОПи (в т.ч., які обрали спрощену систему оподаткування), особи, які провадять незалежну професійну діяльність (адвокати, нотаріуси, арбітражні керуючі) та члени фермерського господарства звільняються від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ за себе за періоди з 1 березня 2020 року по 31 березня 2020 року та з 1 квітня 2020 року по 30 квітня 2020 року. При цьому Заяву про звільнення від сплати ЄСВ за період з 1 березня 2019 по 30 квітня 2020 року писати не потрібно. Коли підприємець подаватиме звітність за перший квартал (січень, лютий, березень), у графі місяців карантину, варто ставити прочерк, якщо поставлять суму, вона підлягати стягненню (змушені будуть сплати). Також заборонено проводити документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ на період з 18 березня 2020 року по 18 травня 2020 року. Розпочаті перевірки зупиняються до 18 травня 2020 року. Джерело: «Рівняни».