Реєстрація IT-бізнесу в Україні
IT-індустрія в Україні розвивається із шаленою швидкістю, однак на етапі реєстрації бізнесу виникають деякі проблемні моменти, які можуть впливати на діяльність компанії. Розглянемо способи реєстрації IT-бізнесу, чим керуватися, обираючи ту чи іншу форму.
Фактично реєстрація IT-компанії нічим не відрізняється від реєстрації іншого виду підприємництва. Українське законодавство визначає єдину процедуру реєстрації для всіх юридичних і фізичних осіб на території нашої країни, однак форма організації може бути різною.
Реєстрація IT-підприємства як ФОП – поширена форма серед стартапів, фрілансерів та й невеликих digital-агентств. Обирають цю форму спеціалісти, які надають послуги з інтернет-маркетингу (SMM, PPC, SEO), програмування, розроблення web-дизайну, сайтів тощо.
Процедура відкриття ФОП для IT нічим не відрізняється від звичайної реєстрації. Для цього потрібно з паспортом та ідентифікаційним кодом звернутися до органів реєстрації, в Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), також можна звернутися до приватних реєстраторів або нотаріусів, які працюють як у державному реєстрі рухомого майна, так і в реєстрі юридичних осіб. Також оформити ФОП можна онлайн через додаток "Дія".
Варто уважно підійти до вибору КВЕД, адже від цього залежить система оподаткування підприємця. Для провадження IT-діяльності підходять 2 і 3 групи. Щоб обрати остаточно, потрібно взяти до уваги, яке навантаження буде на підприємство: сума річного доходу, кількість працівників, можливість отримати статус платника ПДВ. Крім того, якщо IT-підприємець має намір працювати з нерезидентами, йому підходить лише 3 група. Розробники програмного забезпечення на території нашої держави мають пільгу, яка діятиме до 1 січня 2023 року, – звільнення від оподаткування ПДВ.
Реєстрація ТОВ на відміну від приватного підприємства є дещо складнішою, та відрізняється формою організації. Приватне підприємство свої напрями роботи організовує у формі рішення. Тобто один засновник вирішив створити підприємство і зробив це. Товариство – складніша форма організації з чітко окресленими правами кожного учасника.
Права учасників у товаристві та розмір їх часток визначають на установчих зборах учасників товариства, які оформлюють протоколом, де зазначають: адресу, місцезнаходження, види діяльності, напрями діяльності. У разі необхідності створюють корпоративний договір, у якому регламентують хто й за що відповідатиме. Це складний документ, його розроблення потребує часового ресурсу, тому до питань його розроблення треба підійти завчасно.
Реєстрація ТОВ, так само як і ФОП, відбувається у Центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП) за допомогою приватних реєстраторів і нотаріусів, які працюють у державних реєстрах з юридичними особами.
Для реєстрації подають протокол установчих зборів, де буде прописано склад учасників, їхні відсотки та вартість часток номінальна, а також Статут товариства. Він може бути як модельним, так і написаним сторонами окремо.
Кожна з форм реєстрації IT-бізнесу в Україні має свої плюси й мінуси: діяльність як ФОП дає змогу оптимізувати податки та спростити звільнення працівників. ТОВ користується більшою довірою у контролюючих органів, однак збільшує податкове навантаження більш як на 30 % і ускладнює процедуру звільнення співробітників.
Незалежно від того, яку форму реєстрації бізнесу обере спеціаліст, це надає низку переваг для розвитку його бізнесу. Найголовніше, що ви вийдете на ринок і зможете пропонувати свої послуги офіційно. Отримаєте можливість працювати із солідними клієнтами: іноземними замовниками, залучати партнерів, інвесторів, розраховувати на кредитування. Отримувати кошти від контрагентів офіційно і не боятися, що роботу не буде оплачено. Не боятися контролюючих органів, не переховуватися, а здійснювати розвиток і масштабування свого бізнесу.
Вікторія Іванова, юристка у реєстраційних діях, юридична компанія "Асмунд"
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2020