image

Кому на пенсію. Що змінилося у 2021 році, де добрати стажу і як скористати чорнобильськими пільгами

Кому на пенсію

1 квітня 2021 року в Україні зросте вік, при якому жінки зможуть виходити на пенсію. Аби вийти на пенсію у 60 років, треба мати щонайменше 28 років стажу. Якщо в людини є від 18 до 28 років стажу, то доведеться працювати до 63 років, а якщо від 15 до 18 років – до 65-ти. Що ж робити, якщо не вистачає стажу? Чи можна його купити? Детально про варіанти розв'язання пенсійного питання розповість помічник юриста юридичної компанії «Асмунд» (м. Рівне) Орислава Шевчук.

Орислава Шевчук

Що робити, коли стажу для пенсії не вистачає

– Питання нестачі трудового стажу турбує чимало громадян, – коментує юристка. – На разі можливі декілька законних варіантів одержання пенсії.

Перший варіант: вийти на пенсію пізніше

Якщо почекати ще 3 роки, то необхідний страховий стаж на 10 років менший, тобто у 2021 році страховий стаж для тих, хто виходить на пенсію у 63 роки становитиме 18 років. Якщо у вас страхового стажу всього 15 років, то можна вийти на заслужену пенсію у 65 років.

Варіант другий: докупити стаж

В Україні можна докупити страховий стаж, але ця покупка не з дешевих. Один рік стажу обійдеться у понад 30 тисяч гривень. Вартість купівлі стажу розраховується за такою формулою: стаж = ЄСВ * коефіцієнт * кількість місяців. Припустимо, ми купуємо 1 рік стажу: ЄСВ (1 320) * Коефіцієнт (2) * Кількість місяців (12) = 31 680 гривень. – Щоб купити стаж, людині потрібно звернутися у податкову інспекцію за місцем проживання, – розповідає правозахисниця. – І підготувати такий пакет документів:

  1. Заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соцстрахування або одноразову сплату в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
  2. Копію трудової книжки.
  3. Виписку із системи персоніфікованого обліку (ОК-5).
  4. Копія паспорта або іншого документа, що засвідчує особу.

Зверніть увагу, що сплатити рахунок за куплений стаж потрібно впродовж 10 календарних днів після підписання угоди. Сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок (22 %) на дату укладання договору, помножений на коефіцієнт 2 (мінімальний страховий внесок за один місяць для одноразової сплати за попередні періоди). Варто наголосити, що людина самостійно визначає період, за який мають можливість укласти договір про добровільну участь та сплатити страхові внески.

Варіант третій: очікувати на соціальну пенсію

З 2021 року відбудуться певні зміни. З 2018 по 2020 роки можна було отримати тимчасову соціальну пенсію, якщо досягли пенсійного віку, але не маєте відповідного стажу. Розмір пенсії – прожитковий мінімум для людей, які втратили працездатність. Пенсіонерам без стажу, які мають дохід, виплачуть різницю між доходом і соціальною пенсією. Людям, які досягли 65 років, але не мають достатньо стажу, або й зовсім його не мають, потрібно звертатися в органи соціального захисту.

Чи зараховується стаж минулих років, якщо був підприємцем по єдиному торговому патенту?

– Так, підприємці, як і громадяни, досягнувши пенсійного віку мають право на призначення пенсії за віком, – коментує Орислава Шевчук, – хоча порядок її нарахування залежить від факторів: по-перше, залежить від того, яку систему оподаткування використовував підприємець до виходу на пенсію. По-друге, є відмінності щодо визначення страхового стажу та розміру доходу, який використовується для нарахування пенсії, у період до 01.01.2004 р, тобто до набрання чинності Закону від 09.07.2003 р. №1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та після 01.01.2004 р. Отже, якщо підприємець сплачував пенсійний внесок, підприємницька діяльність повинна повністю потрапити до його трудового стажу, незалежно від інших обставин.

Чи можна в суді підтвердити факт роботи або проживання в зоні чорнобильського забруднення за роки, яких не вистачає?

Вирішення спору для доведення факту проживання в зоні чорнобильського забруднення має розглядатись в позовному провадженні за правилами адміністративного судочинства. – І на кінець: якщо у вас виникають труднощі й непорозуміння з обрахуванням трудового стажу, ви завжди можете звернутися до юриста, який проаналізує ваші документи і визначить найоптимальніші шляхи для отримання пенсії, – резюмувала юристка компанії «Асмунд».

Володимирець.City

Володимирець.City