image

Як визначити місце проживання дитини?

Як визначити місце проживання дитини

Розглядаючи детально питання про визначення місця проживання дитини, зауважимо, що як матір, так і батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини. І не важливо, батьки живуть разом, чи окремо. 

Звичайно, при розлученні, в більшості випадків діти залишаються з матір'ю. Але, виникають ситуації, коли батьки не можуть домовитись між собою та вирішити, з ким буде жити дитина.

Тоді і виникають конфлікти, які впливають на душевний стан не лише батьків, але й дитини.

АО “Асмунд” надає правову допомогу для громадян при виникненні сімейних спорів. Наш спеціаліст допоможе вирішити питання мирним шляхом або підготує документи до відповідних органів, у випадку спору.

Визначення місця проживання дитини за відсутності спору

Отже, як визначити місце проживання дитини після розлучення? І взагалі, хто має право вирішувати, де жити дитині.

Взагалі, згідно Сімейного кодексу визначати місце проживання дитини можуть батьки:

  • якщо дитині ще немає 10 років, то лише за спільною згодою батьків;
  • якщо дитині від 10 до 14 років, то потрібна згода батьків та самої дитини.

Але зверніть увагу, якщо батьки проживають окремо, а дитині вже виповнилось 14 років, то вона може сама вирішити, з ким їй жити.

Розглянемо варіант, коли батьки дійшли згоди та домовились між собою про місце проживання дитини. В такому випадку може бути усна домовленість або договір про визначення місця проживання дитини. 

Звичайно, коли у батьків нормальні стосунки, то вони можуть спокійно вирішити проблему. І більшість людей так і роблять та не задумуються що дає визначення місця проживання дитини.

Але, є моменти на які варто звернути увагу. Адже, при усній домовленості, ви не можете гарантувати, що одного дня ваш(а) колишній(ня) не прийде та не забере дитину до постійного місця проживання.

Тому, законодавство і пропонує альтернативу мирного вирішення питання - укласти договір про місце проживання дитини.

Відповідно до Сімейного кодексу батьки можуть укласти договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов'язків тим з батьків, який буде проживати окремо від дитини. Договір має бути у письмовій формі та обов'язково засвідчений нотаріусом.

І саме в такому документі вказується місце проживання дитини та всі дії, які має виконувати один з батьків для виховання, навчання та розвитку дитини.

Зверніть увагу, для того, щоб захистити свої права, варто скористатися послугами сімейного адвоката. Юрист допоможе пояснити всі пункти договору та правильно оформити документ про визначення місця проживання дитини.

Визначення місця проживання дитини, якщо батьки не дійшли згоди

Що ж робити, коли батьки не дійшли згоди щодо місця проживання дитини? 

В такому випадку потрібно звернутися до органу опіки та піклування або ж до суду.

Для визначення місця проживання дитини органом опіки та піклування, потрібно зібрати пакет документів та подати його до відповідного територіального органу. Місцевий орган збере комісію та запросить обох батьків для вирішення питання.

Рішення про місце проживання дитини приймається органом опіки та піклування на підставі таких моментів - відношення батьків до виконання своїх обов'язків, відносини дитини з батьками, вік дитини, стан здоров'я дитини, умови проживання та інші обставини.

Працівники у справах дітей мають особисто подивитися умови проживання та поговорити з батьками та дитиною. Після того, вони складають акт та подають його до органу опіки та піклування. 

Але, нагадуємо, якщо ви звернулися до органу опіки та піклування за вирішенням питання про місце проживання дитини, то це не означає, що ви не можете подати заяву до суду.

Подаючи позовну заяву до суду, позивач має обґрунтувати, чому саме він може створити дитині найкращі умови для життя та розвитку. Перед тим, як подавати позовну заяву про визначення місця проживання дитини, потрібно зібрати всі необхідні документи. Перелік документів може допомогти скласти кваліфікований юрист, який і роз’яснить всі незрозумілі моменти.

Заява подається за місцем реєстрації чи проживання відповідача (того з батьків, хто буде жити окремо від дитини).

Щоб визначити, з ким буде проживати дитина, суд так само, які  орган опіки та піклування враховує безліч обставин - вік дитини, рід занять та стан здоров'я кожного з батьків, матеріальне становище, умови для проживання та інші. Зазначимо, що кращий матеріальний стан одного з батьків не завжди має значення, адже враховуються саме інтереси дитини.

Звичайно, якщо батько чи матір мають залежність від алкоголю, наркотиків та не мають належного житла, то орган опіки та піклування чи суд дитину такому з батьків не віддадуть.

Тим більше, при розгляді справи про визначення місця проживання дитини в суді, в обов'язковому порядку до всіх поданих документів потрібно долучити висновок від органу опіки та піклування, який має вагоме значення при прийнятті рішення судом. 

В будь-якому випадку, при вирішенні питання визначення місця проживання дитини, потрібно звернутися до юриста, який розуміється на таких справах.

Адвокатське об'єднання Асмунд надає юридичні послуги з питань сімейних спорів. Звернувшись до нашого адвоката, ви отримаєте:

  • онлайн/офлайн консультацію по сімейному праву;
  • повний розбір вашої ситуації;
  • можливі варіанти вирішення проблеми - укладення договору чи подання позову до суду;
  • допомогу в питанні визначення місця проживання дитини при виїзді за кордон;
  • супровід при зборі всіх документів - довідка про сплату/несплату аліментів, копії рішення суду про розлучення, довідка з місця проживання, декларація про дохід, довідка з лікарні про стан здоров'я та інші;
  • складання та подання позову до суду;
  • представництво інтересів позивача в суді.

Взагалі, сімейні спори - це одні з найскладніших справ в практиці всіх адвокатів. Адже, саме тут виникають душевні переживання, як батьків так і дітей.

З'явилися питання схожого характеру, звертайтесь до юристів АО “Асмунд”.

Спеціалісти напряму

Впевнені в професійності наших співробітників.

Потрібна платна консультація?

Заповніть форму, та ми зв'яжемося з Вами: