image

Як повернути заставу?

Застава - це один з видів запобіжного заходу, який не має відношення до обмеження свободи людини.

Основними умовами застави є - внесення коштів на встановлений рахунок в грошовій одиниці України з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов’язків під умовою звернення внесених коштів у дохід держави, якщо ці обов'язки не будуть дотримані.

Повернення застави відбувається повністю або частково лише за підстав, встановлених кримінально-процесуальним кодексом України.

Отже, що потрібно для того, щоб повернути кошти, які були внесені під заставу та коли варто звернутися до кримінального адвоката для отримання юридичної допомоги?

Повернення застави

Як повернути заставу?

Застава, як запобіжний захід, застосовується до підозрюваного чи обвинуваченого згідно обґрунтованої підозри у вчиненні особою злочину та доведенням слідчим чи обвинувачем, що особа може перешкоджати слідству, переховуватися, вчинити ще одне кримінальне правопорушення і тд.

Повернення застави в обов'язковому порядку відбувається на рахунок обвинуваченого чи підозрюваного, або іншого заставодавця, але за підстав, встановлених законодавством.

Як було вище зазначено, гроші під заставу сплачуються на спеціальний депозитний рахунок суду, який відкривається в казначействі і відповідно до законодавства можуть бути внесені, як особисто підозрюваним чи обвинуваченим, так і іншою фізичною чи юридичною особою, яка виступає заставодавцем.

Розмір грошової застави визначає слідчий суддя, з урахуванням ступеня тяжкості вчиненого правопорушення, фінансового стану підозрюваного, обвинуваченого, сімейних обставин та інших даних особи.

Але, варто зауважити, що сума коштів застави має бути адекватною і не заниженою. Адже, особа має розуміти, що в разі невиконання встановлених обов'язків, повернення застави не відбудеться. В такому разі, вся сума застави або частина може зараховуватися в дохід держави.

Питання про зарахування грошей, внесених під заставу на державний рахунок, розглядається судом, слідчим суддею на судовому засіданні за участю підозрюваного, обвинуваченого чи особи, яка виступає заставодавцем. 

Якщо на засіданні ухвалюється вирок суду про перерахування коштів в дохід держави, то в такому разі суд піднімає питання про обрання особі іншого запобіжного заходу чи застави в більшій сумі.

Повернення застави можливе, але спеціаліст, який є захисником підозрюваного, обвинуваченого має постійно з правопорушником взаємодіяти та контролювати дотримання всіх покладених на нього обов'язків.

І у випадку закінчення терміну запобіжного заходу правильно оформити клопотання про повернення застави.

Тому, при виникненні питань з законом, краще відразу звернутися до професійного адвоката з кримінальних справ Асмунд.

Повернення застави у кримінальному провадженні

повернення застави у кримінальному провадженні

Застава, яка була сплачена підозрюваним, обвинуваченим чи іншою особою, буде:

  • повернена повністю або частково на рахунок заставодавця;
  • переведена в дохід держави;
  • повністю або частину суми може зараховуватися на виконання вироку (якщо є майнові стягнення за завдану шкоду).

Отже, як повернути заставу та які документи потрібно надати, щоб отримати кошти назад?

Застава, яка була сплачена на депозитний рахунок суду, повертається заставодавцю тоді, коли:

  • немає підстав для звернення цих коштів в дохід держави - всі умови виконанні підозрюваним, обвинуваченим;
  • закінчився строк дії рішення  про застосування запобіжного заходу - застави, або набрало чинності силу інше рішення - призначення іншого запобіжного заходу;
  • заставодавець (особа, що внесла кошти за підозрюваного, обвинуваченого) не згоден залишити кошти для подальшого зарахування коштів судом на виконання вироку.

Отже, в будь-яких  вищезазначених випадках, повернення застави має відбутись на рахунок заставодавця чи обвинуваченого.

Щоб отримати кошти, які були сплачені, як застава, потрібно звернутися до управління судової адміністрації України, апеляційного суду, де було відкрито рахунок для застави. 

Відразу попередимо, що для цього, краще скористатися юридичними послугами, адже юрист на практиці знає, як оформляються такі документи.

Згідно з порядком внесення коштів, як застави, захисник обвинуваченого чи заставодавець повинні подати такі документи:

  • заяву про повернення застави, в якій має бути вказано номер кримінального провадження, сума, яка була сплачена;
  • копія ухвали, де зазначено рішення про повернення застави (засвідчена мокрою печаткою);
  • копія платіжки чи квитанції, що є підтвердженням сплати застави на рахунок;
  • копія паспорту та ІПН заставодавця з його підписами;
  • довідка з банку із вказанням реквізитів, куди мають перераховуватися кошти;
  • ордер та копія свідоцтва про зайняття адвокатською діяльністю (якщо з заявою звертається захисник).

Весь цей перелік документів, разом з заявою пересилаються на державний орган, де було відкрито рахунок для оплати застави.

Після того, державна судова адміністрація, апеляційний суд розглядає надіслані документи на протязі 5-ти робочих днів з дня їх отримання та передає до казначейства платіжку про повернення застави (внесених на депозитний рахунок коштів).

Кошти мають повернутися знову ж таки, протягом п'яти робочих днів з моменту надходження до казначейства платіжного доручення.

Що стосується повернення застави в умовах воєнного стану, то підстави не змінилися. І всі норми законодавства зберігаються.

Але, обвинувачений і адвокат на судовому засіданні при порушенні питання про зміну запобіжного заходу, можуть вказати певні обставини:

  • намір правопорушника брати участь в захисті території України;
  • бажання перерахувати кошти, внесені, як заставу на рахунок ЗСУ.

З урахуванням такої ситуації, суд має всі підстави задовольнити прохання обвинуваченого та негайно видати рішення про повернення застави не йому, а на рахунок Збройних Сил України.

В будь-якому випадку, у разі виникнення питань та для грамотного складання заяви про повернення застави, варто звернутися в Адвокатське об'єднання АСМУНД за кваліфікованою юридичною допомогою.

Спеціалісти напряму

Впевнені в професійності наших співробітників.

Потрібна платна консультація?

Заповніть форму, та ми зв'яжемося з Вами: