image

Як подати рапорт на звільнення із ЗСУ?

Відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок та державну службу”, військова служба визначається, як професійна діяльність громадян, іноземців та осіб без громадянства і пов'язана з обороною України.

Проходити військову службу, згідно законодавства, повинні чоловіки від 18 до 27 років.

Крім того, під час оголошення в Україні воєнного стану, для багатьох громадян військова служба стала не лише обов’язком, але і справою всього життя.

Однак, виникають ситуації, коли сімейні обставини чи стан здоров'я військового не дозволяють далі служити. В таких випадках можна подати рапорт на звільнення за станом здоров'я чи за сімейними обставинами.

Тому, краще не зволікати, а звернутися до спеціаліста, який надасть кваліфіковану юридичну допомогу та оформить всі необхідні документи. Юрист Асмунд не лише проконсультує з питань звільнення з військової служби, але і здійснить супровід аж до отримання наказу про звільнення.

Рапорт на звільнення за станом здоров'я

Рапорт на звільнення за станом здоров'я

Після початку повномасштабної війни з росією та введенням в Україні воєнного стану, багато громадян мобілізували. В зв'язку з цим постійно виникає безліч питань стосовно звільнення військовослужбовців зі служби.

Отже, мобілізовані, контрактники чи строковики можуть подати рапорт про звільнення, якщо є підстави - вік, стан здоров'я, сімейні обставини та інші.

Розглянемо порядок звільнення з військової служби у випадку погіршення стану здоров'я військового та неможливості далі продовжувати службу.

Відразу попередимо, що отримати підписаний рапорт та наказ на звільнення за станом здоров’я теж дуже не просто. Адже, не всі військові, хто хворіють, мають на це право.

Згідно Наказу Міноборони країни є затверджений перелік хвороб, згідно якого військовослужбовці мають підстави звільнитися з ЗСУ.

Крім того, для подання рапорту на звільнення за станом здоров'я не достатньо знати назву хвороби з переліку. Потрібно правильно скласти документ, пройти ВЛК та зібрати необхідні додаткові документи. Крім того, часто командири не хочуть приймати рапорти та знаходять “тисячу” причин для відмови. Наприклад, не додали всі документи, не завірили копії, не правильно вказали хворобу.

Тому, для швидкого вирішення питання, краще звернутися до адвоката. Військовий юрист, має практику в таких справах та точно роз’яснить всі підстави звільнення, умови проходження військово-лікарської комісії, допоможе грамотно написати рапорт та відправити до військової частини. 

Отже, для звільнення з військової служби за станом здоров'я, військовий має мати підставу - хворобу, яка згідно списку хвороб не дає можливості військовому далі продовжувати служити.

Зверніть увагу, що орган, який встановлює придатність чи непридатність військовослужбовця до несення служби - це військово-лікарська комісія. І саме її висновок є головним документом, який додається до рапорту. Якщо навіть військовий знаходиться на лікуванні чи реабілітації після важкого поранення, все рівно його не звільнять без рішення ВЛК. 

Крім того, якщо військового визнали придатним і знову відправили служити, то в разі погіршення стану здоров'я, він може написати рапорт на відпустку за станом здоров'я, або попросити його направити на лікування та проходження комісії повторно.

Згідно законодавства, військовослужбовець має право подати на оскарження рішення ВЛК. І тут точно вже не обійтись без професійного юриста, який при необхідності, може здійснити представництво в суді.

Рапорт на звільнення за власним бажанням

Рапорт на звільнення за власним бажанням

Отже, крім подання рапорту на звільнення за станом здоров'я, можна подати заяву командиру частини по інших підставах, встановлених законодавством.

Військовослужбовці ЗСУ можуть звільнитися і за сімейними обставинами. Найпоширеніші з них:

  • необхідність виховання дитини-інваліда віком до 18 років;
  • виховання тяжко хворої дитини (згідно переліку хвороб);
  • постійний догляд за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також своїми батьками чи дружини (чоловіка);
  • наявність дружини (чоловіка) з інвалідністю або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з інвалідністю I чи II групи та інші підстави.

Процедура подання рапорту така ж сама. На командира частини пишеться рапорт з вказанням обставин звільнення та копій документів. Після подання рапорту прямому командиру, документ має надсилатись до територіального центру комплектування (колишнього військкомату), за місцем прописки військового, для перевірки обставин звільнення. І лише після узгодження всіх документів, відповідні органи приймають рішення, чи звільнити солдата зі служби.

Що стосується контрактників, то під час воєнного стану, ситуація складається так, що такі військові не мають право написати рапорт на звільнення з військової служби за контрактом. Ця умова поширюється також на осіб, контракт яких був автоматично продовжений згідно закону.

Стосовно подання рапорту на переведення до іншої військової частини, то військовий може написати заяву командиру про його переведення до іншої місцевості, або до міста, де проживає, за певних умов:

  • за станом здоров'я військового чи членів його сім'ї;
  • зі сімейними обставинами;
  • та іншими підставами.

Але, для того, щоб переміститися в іншу військову частину, недостатньо подати рапорт та медичні висновки. Важливим документом є відношення командира того формування, до якого має бути переміщений військовий. І саме після отримання такого документу, можна писати рапорт та вказувати підстави переведення.

Зверніть увагу, що при подачі будь-якого рапорту, потрібно скласти документ у 2-х примірниках (один залишити в себе) з фіксуванням дати реєстрації. Адже, в багатьох випадках командири не хочуть приймати заяви або “нібито” гублять документи.

Відповідь на рапорт на звільнення за станом здоров'я чи за сімейними обставинами має бути в письмовій формі.Термін розгляду чітко законом не встановлено, але в загальному може бути до 1,5 місяця. Якщо ж питання не потрібно детально вивчати, то документ може бути розглянутий  швидше.

Щоб уникнути проблем з відмовами, то варто відразу звернутися до юриста Адвокатського об'єднання АСМУНД. Наш фахівець точно знає, куди потрібно подати документи та як подати рапорт на звільнення.

Спеціалісти напряму

Впевнені в професійності наших співробітників.

Потрібна платна консультація?

Заповніть форму, та ми зв'яжемося з Вами: