image

Як отримати умовно-дострокове звільнення?

Як отримати умовно-дострокове звільнення

Покарання за злочин повинно в ідеалі призводити до виправлення засудженого. Тому особи, які відбули частину терміну ув'язнення, усвідомили провину та мають намір не повторювати помилок, можуть отримати умовно-дострокове звільнення. В такому випадку залишок строку покарання замінюють на випробувальний термін. Протягом цього часу засуджений періодично відвідує центри пробації, зустрічається з наглядовим офіцером та поводиться законослухняно. Порушення умов випробувального терміну призводить до відновлення покарання.

До яких покарань застосовують умовно-дострокове звільнення?

Кримінальним кодексом України передбачено умовно-дострокове звільнення для таких видів покарань:

  • виправні роботи,
  • службові обмеження та утримання в дисциплінарній військовій частині,
  • обмеження свободи,
  • позбавлення свободи.

Якщо основне покарання передбачено у вигляді штрафу, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт або арешту, то умовно-дострокове звільнення не застосовується.  

Які умови отримання умовно-дострокового звільнення?

Перш за все засуджений повинен довести, що став на шлях виправлення. Довести це він може зразковою поведінкою у виправному закладі та добросовісним ставленням до праці. Законодавчо норми поведінки та ставлення до роботи не прописані, тому тут вирішальну роль відіграє людський фактор.  Частину терміну покарання засуджений повинен відбути до моменту отримання умовно-дострокового звільнення. Яку саме частину залежить від ступеня важкості злочину та наявності попередніх судимостей, але не менше половини терміну. А у випадку неповнолітніх осіб ― не менше третини терміну.

Порядок розгляду клопотань про умовно-дострокове звільнення

Питання про умовно-дострокове звільнення розглядається в судовому порядку. Термін розгляду ― 10 днів з моменту отримання клопотання. До суду викликають засудженого, захисника та прокурора.  Якщо суд відмовляє у задоволенні клопотання про умовно-дострокове звільнення, то з наступним можна звертатися не раніше ніж за 6 місяців. А у випадках тяжких або особливо тяжких злочинів з терміном покарання понад 5 років ― лише через рік.  Рішення про умовно-дострокове звільнення набирає чинності відразу після оголошення в суді. Але для того, щоб засуджений міг фізично вийти на волю документи повинні надійти поштою у виправний заклад (це переважно займає 5-7 днів).

 

 

Спеціалісти напряму

Впевнені в професійності наших співробітників.

Потрібна платна консультація?

Заповніть форму, та ми зв'яжемося з Вами: