image

Як отримати компенсацію за зруйноване житло

Як отримати компенсацію за зруйноване житло

З початку повномасштабної війни в Україні, тисячі громадян втратили своє житло. І згідно законодавства, постраждалі українці, які опинилися “на вулиці”, можуть отримати компенсацію за знищене чи пошкоджене майно по програмі єВідновлення. 

Порядок отримання відшкодування за пошкоджене майно вже працює і багато людей вже отримали певну допомогу.

А як отримати компенсацію за зруйноване майно? Куди звертатись, коли в людини вже немає будинку чи квартири?

Саме в цій статті ми розберемо умови отримання відшкодування за знищене майно та хто може подати документи на отримання нового житла.

А  при виникненні питань юридичного характеру, звертайтесь в Адвокатське об'єднання АСМУНД для отримання кваліфікованої правничої допомоги.

Хто може отримати відшкодування за зруйноване житло

Громадяни України, які втратили своє житло, можуть подати документи на отримання відшкодування за зруйноване майно чи сертифікату на житло.

Отже, яке за яких умов можлива компенсація за пошкоджене житло? Тобто, яке майно відноситься до переліку зруйнованих і за нього може бути передбачене відшкодування.

На компенсацію можуть претендувати українці, в яких було знищене житло після 24 лютого 2022 року (якщо в цей час не була окупована територія) внаслідок воєнних дій. Це зокрема:

  • приватні будинки;

  • дачі та садові будинки;

  • об'єкти незавершеного будівництва;

  • квартири.

Згідно законодавства, заявки можна буде подавати протягом дії воєнного стану та ще 1 рік після його припинення. Крім того, можна буде подати документи навіть після скасування воєнного стану, але через наслідки війни. Тобто, якщо було розмінування чи відбулась детонація боєприпасів і будинок чи квартира повністю зруйнувались. В таких випадках заяви будуть приймати на протязі 3-х років.

Зверніть увагу, що компенсація може бути за житло, яке розташоване на підконтрольній Україні території. Тобто, якщо майно було розташоване на окупованій території ще до введення воєнного стану, то за нього не може бути відшкодування.

Компенсація за зруйноване житло під час війни може бути призначена для фізичних осіб, які є:

  • власниками житла;

  • замовниками чи інвесторами (тобто вклали кошти в новобудову);

  • членами житлових кооперативів, які викупили об'єкт, але не встигли оформити права власності на нього;

  • спадкоємцями вищезазначених осіб.

Однак, згідно порядку компенсації за зруйноване житло, не можуть отримати компенсацію особи, які визнані санкційними, мають судимість за злочини проти держави, а також спадкоємці таких категорій осіб. Варто зазначити, що компенсацію ще не зможуть отримати іноземці, юридичні особи (ще не працює схема отримання компенсації для юридичних осіб) та громадяни, які не мають права отримувати кошти (лише за рішенням суду). 

Отже, як отримати компенсацію за зруйноване житло та куди подавати документи? 

Стосовно процедури відшкодування та уточнення деталей подання заяви, ви можете звернутися за консультацією до спеціаліста Асмунд. Наш юрист пояснить всі моменти та вкаже на деталі програми єВідновлення.

Як отримати компенсацію за зруйноване житло 

Відшкодування за знищене майно може бути реалізоване в 2 варіантах - у вигляді перерахунку грошей на спеціальний рахунок із використанням для будівництва житла (на купівлю будівельних матеріалів та оплату робіт), або отримання сертифікату на купівлю нової житлової нерухомості.

Зверніть увагу, що компенсація за зруйноване майно може бути використана лише на будівництво житла (не на інші потреби). До того ж,  отримане нове житло не можна буде продавати протягом 5 років.

Від 01 серпня 2023 року стартувала програма, яка передбачає перший етап відшкодування - видання електронного сертифікату на отримання нового житла. Тобто, українці, які хочуть самі відбудувати будинок за отримані кошти від держави, повинні почекати на 2 етап послуги. 

Щоб стати учасником державної програми та зрозуміти, як отримати компенсацію за зруйноване житло, українцям потрібно подати заяву:

  • через застосунок “ДІЯ” в смартфоні, вибравши послугу “єВідновлення”;

  • звернувшись до ЦНАП з усіма документами;

  • подати заяву до нотаріуса чи в органи соцзахисту.

Крім того, до заяви ви маєте надати документи, що підтверджують право власності на знищене майно, документи на незавершене будівництво, спадкоємці мають подати документи про смерть власника житла.

Після того, спеціальна комісія розглядає всі заяви, обстежує майно, вносить все в реєстри та визначає суму до виплати (розгляд може тривати до 30 днів). А потім за результатами перевірки в застосунок “ДІЯ” приходить сертифікат на купівлю нового майна (якщо заявка буде погоджена).

І це ще не все. Адже порядок отримання компенсації за зруйноване житло передбачає подання ще однієї заяви. В ній має бути вказана інформація про квартиру чи будинок, вартість житла, дані сертифіката, та контакти отримувача. Ця заява має забронювати кошти за сертифікатом.

Але, варто зазначити, що пошуком нової квартири чи будинку, домовленістю з продавцем, замовленням оцінки нерухомості, оплатою адмінзбору та іншими питаннями, отримувач електронного сертифікату займається самостійно.

Тому, в такому випадку краще скористатися юридичними послугами та отримати кваліфіковану допомогу юриста. 

Адже, фахівець зможе здійснити супровід клієнта від початку подання заяви на відшкодування і до купівлі майна. В тому числі, проконтролювати, чи всі документи підготовлені та вчасно подані заяви на відшкодування, перевірити покупця квартири чи будинку, знайти експерта для оцінки майна, надати посередництво при роботі з нотаріусом та інші послуги.

Крім того, купивши майно та оформивши всі документи, ви можете звернутись в страхову компанію та отримати страхові послуги. І тут теж вам радимо скористатись допомогою юристів задля отримання кваліфікованої юридичної консультації. Спеціаліст перечитає договір страхування, зверне увагу на форс мажори та умови виплати відшкодування.

Не знаєте, як отримати компенсацію за зруйноване житло самостійно та оформити вчасно документи, звертайтесь до юридичної компанії повного циклу “Асмунд”. 




 

Спеціалісти напряму

Впевнені в професійності наших співробітників.

Потрібна платна консультація?

Заповніть форму, та ми зв'яжемося з Вами: