image

Відшкодування шкоди внаслідок ДТП

Чи не щодня в містах України стаються дорожньо-транспортні пригоди за участю учасників дорожнього руху. І в кожній ситуації винуватець та постраждалий має свої права та обов'язки, встановлені законодавством.

Захист прав постраждалих осіб в ДТП та відшкодування шкоди внаслідок ДТП визначається Цивільним кодексом України, Законом України “Про страхування”, Законом України “Про обов'язкове страхування цивільної відповідальності власників наземних транспортних засобів” та іншими нормативними актами.

При настанні дорожньо-транспортної пригоди не завжди можна адекватно оцінити ситуацію. Тому, в таких випадках краще відразу звернутися до кваліфікованого спеціаліста.

Юрист Адвокатського об'єднання АСМУНД надасть консультацію онлайн, виїде на місце події та допоможе отримати відшкодування від винуватця події.

Відшкодування шкоди внаслідок ДТП

Відшкодування шкоди внаслідок ДТП

Після того, як визначенні винні в ДТП та правильно оформлена подія, виникає питання - що ж робити, щоб отримати потерпілому відшкодування шкоди внаслідок ДТП?

В Цивільному кодексі України зазначено, що особа, яка постраждала в ДТП та були порушені її цивільні права, має право на компенсацію збитків від винуватця.

Отже, розглянемо, насамперед, що може вимагати потерпілий в дорожньо-транспортній пригоді:

  •  відшкодування матеріальної шкоди (за пошкоджене чи знищене майно);
  • отримання компенсації за шкоду, заподіяну життю та здоров'ю потерпілого;
  • відшкодування моральної шкоди;
  • оплату евакуатора та експертизи автомобіля;
  •  відшкодування втраченої вигоди (якщо авто використовувалось для отримання прибутку);
  • оплату послуг адвоката та судових витрат.

Для отримання відшкодування за шкоду, завдану транспортному засобу та шкоду, заподіяну життю та здоров'ю осіб, потерпілий може звернутися до страхової компанії винуватця ДТП. При виконанні всіх умов та процедури, постраждалі в пригоді завжди отримують грошову компенсацію.

В разі настання страхового випадку (ДТП) страхова компанія відшкодовує збиток, нанесений винуватцем (власником страхового полісу) у межах страхових сум, визначених в полісі. Всі умови виплат регулюються ЗУ “Про обов'язкове страхування цивільно- правової відповідальності”.

Щоб отримати виплату від страхової компанії за відшкодування шкоди внаслідок ДТП, потрібно правильно скласти всі документи при настанні випадку (оформити ДТП, викликати поліцію, подзвонити в страхову компанію та вчинити інші дії).

Згідно чинного законодавства, учасники дорожньої пригоди за наявності  певних умов можуть не викликати поліцію (адже в такому випадку потерпілий отримує кошти лише після рішення суду, а це набагато довше). 

Кращим варіантом для обох водіїв може бути складання повідомлення про ДТП (Європротоколу). До того ж, водій, що скоїв ДТП, звільняється від адмінвідповідальності, а постраждала особа може швидко отримати страхову виплату за шкоду, заподіяну її автомобілю. 

Але, щоб точно бути впевненим, в яких випадках можна оформити такий документ, краще заручитися підтримкою адвоката по ДТП АО “Асмунд”. Наш фахівець розкаже всі деталі та допоможе скласти Європротокол.

Крім того, спеціаліст зверне увагу на строк подачі заяви до страхової компанії та надасть перелік всіх документів, які необхідно зібрати.

Порядок виплати страхового відшкодування при ДТП стандартний для всіх страхових компаній -  страховик повинен виплатити кошти потерпілому в строк до 90 днів з моменту подання постраждалим заяви на виплату. 

Але пам'ятайте, що страхова компанія відшкодовує всі витрати, які пов'язані з ремонтом авто, з урахуванням експлуатаційного зносу. Тим більше, законодавством встановлені ліміти виплат.

В зв'язку з умовами виплати, які зазначені в полісі та в законі, часто постраждалим не вистачає суми відшкодування на ремонт транспортного засобу.

В таких випадках постраждалі можуть отримати відшкодування по ДТП через суд від винуватця, який скоїв дорожню пригоду.

Стягнення збитків з винуватця ДТП

Стягнення збитків з винуватця ДТП

Отже, розберемося, коли ж може потерпілий звернутися до суду з позовом до винуватця ДТП. Адже, в більшості випадків, всі збитки постраждалій стороні покриває страхова компанія винуватця.

До водія, який визнаний був винуватим в ДТП, можна звернутися у випадках коли:

  • суми виплати згідно полісу страхування не достатньо для відновлення авто потерпілого (винуватець повинен сплатити решту);
  • страхова компанія не виконала своїх зобов'язань та не сплатила потерпілому відшкодування;
  • отримання відшкодування за моральні збитки, втрачену вигоду, юридичні послуги.

Цивільним кодексом України передбачено, що особа, яка є винуватцем в ДТП та має поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, повинна сплатити потерпілому кошти у випадку, коли страхової виплати не вистачило. В такому разі, винуватець сплачує різницю між відшкодуванням шкоди внаслідок ДТП страховою компанією та розміром збитку (згідно рахунку станції чи експертизи потерпілого).

В повному обсязі винуватець може сплачувати збиток постраждалому лише у випадку, коли страхова компанія не має підстав для виплати. Тобто, дорожньо-транспортна подія не підпадає під категорію випадків, по яким має виплачуватись відшкодування страховою компанією згідно договору страхування.

Звичайно, що потерпілий може звернутися до винуватця в добровільному порядку та попросити виплатити йому решту коштів, які йому не вистачило для ремонту авто.

Але, згідно з практики, стягнути різницю збитку чи повний збиток з винуватця можна лише через суд. 

Так, при поданні позову про відшкодування шкоди внаслідок ДТП до суду, є можливість потерпілому отримати додаткову виплату.

Тому, в такому випадку, краще звернутися до адвоката та скористатися повним супроводом спеціаліста від настання події і до завершення судового процесу. 

Адже, від самого початку юрист може зрозуміти, в якому напрямку рухатись та чи можна виграти справу. 

Крім того, професійні адвокати АО “Асмунд”, які мають практику у вирішенні таких питань, відразу враховують практику Верховного Суду щодо розгляду справ такої категорії.

Спеціалісти напряму

Впевнені в професійності наших співробітників.

Потрібна платна консультація?

Заповніть форму, та ми зв'яжемося з Вами: