image

Ухилення від мобілізації

В Україні і досі триває війна та продовжена загальна мобілізація. Тому, всі військовозобов'язані мають дотримуватись правил військового обліку та не ухилятись від призову.

Згідно Законів України “Про військовий обов’язок і військову службу” та “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, громадянам України за ухилення від мобілізації під час призову в країні, може загрожувати не лише адмінвідповідальність, але і кримінальна. 

Отже, у яких випадках особи можуть бути притягнуті до відповідальності та чи може ухилянт отримати покарання - позбавлення волі?

А при виникненні питань стосовно незаконної мобілізації чи вручення повістки, звертайтесь в Адвокатське об'єднання АСМУНД. Наш юрист роз’яснить ваші права та надасть професійні послуги з питань військового права.

Ухилення від мобілізації під час воєнного стану

Згідно законодавства, військовозобов'язана особа, яка отримала повістку, повинна в зазначений термін з’явитися до територіального центру комплектування (колишнього військкомату) для уточнення даних. В іншому випадку вас можуть притягнути до відповідальності за ухилення від мобілізації.

Під час воєнного стану, ці умови стосуються і тих громадян, які мають право на відстрочку або не можуть служити за станом здоров'я чи за сімейними обставинами.

Що ж буде, якщо громадянин не прийде до ТЦК і чи буде це вважатись правопорушенням?

Кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації

Отже, ухилення від мобілізації - це порушення правил військового обліку. І за такі дії, як ми писали вище, передбачена відповідальність. Однак, залежить вона від правопорушення, яке скоїла особа.

В КУпАП зазначено, що порушення військовозобов'язаними правил військового обліку вважається  - неявка їх на виклик до військового комісаріату (зараз ТЦК) без поважних причин або несвоєчасне подання даних стосовно місця проживання, роботи чи освітнього закладу в обліковий орган, де вони перебувають на військовому обліку.

Згідно статті  210 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до адміністративної відповідальності притягуються громадяни за ухилення від призову за мобілізацією:

  • призовники, військовозобов'язані, які порушили правила військового обліку.  Покарання для таких громадян полягає у накладенні штрафу - від 30 до 50 неоподатковуваних  мінімумів доходів громадян (від 510 до 850 гривень);
  • ті ж самі особи можуть нести адмінвідповідальність у разі повторного порушення на протязі року та вчинення його в особливий період. В такому разі штраф може бути від 50 до 100 нмг (від 850 гривень до 1700 гривень);
  • призовники чи військовозобов'язані, які навмисно зіпсували обліково-військові документи чи недбало їх зберігали, що призвело до втрати документів. За такі дії передбачений штраф від 30 до 50 неоподаткованих мінімумів громадян.

Для прикладу, особі вручили повістку для того, щоб звірити військово-облікові дані, і призначили час та дату звернення до ТЦК. І така особа не з'явилася до центру комплектування і не повідомила причину неявки. В такому випадку, військовозобов’язаного можуть притягнути до адміністративної відповідальності за ухилення від мобілізації у військовий час.

Хоча, слід зауважити, що відповідальність настає лише тоді, коли виклик відбувся у встановлений законом спосіб і громадянин не з'явився без поважних причин.

Отже, якщо вам незаконно вручили повістку чи взагалі передали її не за правилами (переслали будь яким засобом зв'язку, видали на вулиці і ви не поставили підпис і тд.), то ви маєте право не з'являтися до територіального центру.

Але, зверніть увагу, що відповідальність за ухилення від мобілізації ще невелика, в порівнянні із штрафом за ухилення від військової служби під час воєнного стану. Згідно законодавства, за таке правопорушення ви можете сплатити від 200 нмг, тобто 3400-5100 гривень. Крім того, вас можуть притягнути не лише до адмінвідповідальності.

При виникненні спірних моментів чи при порушенні ваших прав, відразу звертайтесь до військового юриста задля уникнення відповідальності за ухилення від мобілізації.

Кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації

відповідальність за ухилення від мобілізації

Згідно ЗУ " Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", для громадян, які не з'явилися у військкомат згідно врученої повістки, передбачена відповідальність за ухилення від мобілізації.

Як ми вище зазначали, можна отримати штраф та бути притягнутим до адміністративної відповідальності. 

Але, згідно Кримінального кодексу України, в воєнний час за ухилення від мобілізації також передбачена кримінальна відповідальність. 

Отже, за неявку у військкомат під час воєнного стану передбачається адміністративна відповідальність.

Інша справа, коли відбулась неявка без поважних причин тоді, коли громадянин отримав повістку згідно мобілізації (для відправки до війська). Такі дії, згідно Кримінального кодексу, вже будуть кваліфікуватися, як кримінальне правопорушення. Наприклад, коли військовозобов'язаний вже пройшов звірку обліково-військових даних у ТЦК, військово-медичну комісію та не прийшов для відправлення на службу до ЗСУ. В такому разі, згідно статті 336 ККУ, особа карається на строк від 3 до 5 років позбавлення волі за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації в особливий період.

Або ухилення від мобілізації, до призову на військову службу осіб офіцерського складу, карається обмеженням волі на строк до 3-х років.

В ККУ також зазначені інші норми, коли призначається покарання за ухилення від призову на військову службу.

Але, питання про кримінальну відповідальність може стати лише у випадку, якщо було доведено, що неявка у військкомат була з метою ухилення від призову.

Тобто, кримінальне провадження за ухилення від мобілізації за статтею 336 можуть відкрити, якщо військовозобов'язаний постійно ігнорує повістки, які він отримує та не з'являється в ТЦК (військомат).

Звичайно, що бувають моменти, коли потрібно розібратися в ситуації. І в цьому вам допоможуть спеціалісти  АО "Асмунд". Юристи проконсультують по всіх законах, оформлять адвокатський запит та при потребі зможуть здійснити представництво в суді.

А в разі притягнення вас до кримінальної відповідальності, краще відразу звернутися до кримінального адвоката задля уникнення ще більших проблем.

Спеціалісти напряму

Впевнені в професійності наших співробітників.

Потрібна платна консультація?

Заповніть форму, та ми зв'яжемося з Вами: