image

Що робити при затопленні квартири?

Що робити при затопленні квартири

Що робити при затопленні квартири?

  1. Встановлюємо причину затоплення.
  2. Якщо місце аварії у квартирі сусідів, а їх немає вдома, варто звернутися до голови ОСББ та виконавця домової служби, які мають  доступ до приміщень, будинків і споруд для ліквідації аварій. Згідно ст. 8 закону “Про житлово-комунальні послуги” ці люди можуть допомогти усунути неполадки та перекрити воду.
  3. Необхідно зафіксувати факт затоплення (фото- та відеофіксація) та зібрати необхідні документи.

Для того, щоб отримати компенсацію від наслідків потопу, потрібно зафіксувати факт затоплення та розмір майнової шкоди. Факт затоплення можна підтвердити в акті огляду квартири з такими очевидцями: балансоутримувач, винний у потопі сусід та інші свідки, які мають у документі поставити підпис.

Інформація, яка має бути в акті огляду квартири:

  • дата і місце оформлення;
  • ПІБ членів комісії, які оформлювати акт;
  • адреса, де відбулося затоплення;
  • список пошкодженого майна з інформуванням про види та обсяги пошкодження;
  • причина затоплення.

Не поспішайте з ремонтом, адже є ймовірність того, що потрібно буде провести експертизу для встановлення дійсних збитків. Вона здійснюється для фіксації шкоди, яка виникла внаслідок затоплення, розрахунку суми та обсягу остаточної майнової шкоди. Якщо потоп пошкодив тільки ремонт, потрібно здійснити будівельно-технічну (оціночно-будівельну) експертизу.

Документи для здійснення такої експертизи:

Якщо через наслідки затоплення постраждали меблі, техніка, то потрібно здійснити товарознавчу експертизу. У випадку, якщо потрібно терміново зробити ремонт, зберігайте всі чеки, квитанції, довідки, товарні накладні, які будуть документальними підтвердженням витрат на ремонтні роботи. А також не нехтуйте збереженням акту виконаних робіт організацією, яка займалася усуненням наслідків затоплення та квитанції за цю роботу. Якщо затоплення спричинило проблеми зі здоров’ям (трапляється з гарячим водопостачанням) зверніться до лікаря і не забудьте взяти у нього довідку про огляд. Основне, у лікарні потрібно зафіксувати, що саме затоплення квартири стало причиною погіршення стану здоров’я.

Відповідно ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, яка спричинена протизаконними діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також дії, які здійснили пошкодження майна відшкодовується повністю особою, яка їх зробила. У випадку затоплення оселі шкоду може нанести сусід або ОСББ (якщо сусід зможе довести, що потоп відбувся, наприклад, через пошкодження даху або несправний стояк).

Що робити якщо винуватець затоплення – неповнолітній?

Діти віком до 14 років не несуть відповідальність за таку шкоду. Відповідати будуть їхні батьки, усиновлювачі, опікуни, навчальні та інші виховні заклади. Якщо ж затоплення здійснила особа від 14 до 18 років, то вона несе відповідальність за спричинені збитки на загальній основі.

Затоплення з вини орендарів

Якщо вашу квартиру затопив не власник, а орендар – ситуація більш проблематична. Відносити між орендодавцем та орендарем фіксуються у відповідному договорі. Якщо в цьому документі немає пункту про таку ситуацію, то відшкодовувати збитки буде власник квартири.

Звісно, краще мирно домовитися винуватцю затоплення з потерпілим чим зустрітися у суді. Складіть претензію про компенсацію збитків спираючись на акт і висновки експертизи. Якщо ви затопили сусідів, то в разі згоди залагодити конфлікт грошима, про їх передачу краще написати розписку. У розписці має бути не тільки детальна інформація про відшкодування шкоди, а й те, що у потерпілої сторони претензій більше немає. Якщо ви розумієте, що потерпілий значно перебільшує про завдані збитки, замовте експертизу сусідньої квартири.

  • Необхідно зробити експертизу для встановлення збитків.
    1. акт про затоплення;
    2. технічний паспорт на квартиру;
    3. правовстановлюючі документи на нерухомість.
  • Необхідно встановити винуватця потопу
  • Мирне врегулювання спору
  • Судове врегулювання конфлікту

Згідно ст. 1166 діє презумпція вини. Тобто саме відповідач буде змушений доводити свою непричетність до завданої шкоди. Потерпіла сторона може вимагати моральну шкоду і компенсацію за судовий збір, послуги юриста й адвоката.

 

 

Спеціалісти напряму

Впевнені в професійності наших співробітників.

Потрібна платна консультація?

Заповніть форму, та ми зв'яжемося з Вами: