image

Що робити під час обшуку?

Обшук є важливим етапом досудового розслідування та розслідування злочинів і може бути проведений компетентними органами з метою збору доказів та відомостей стосовно обставин вчинення кримінального правопорушення.

Відомості про обшук, його правовий статус та те, що робити під час обшуку, може допомогти громадянам та підприємствам захистити свої права та запобігти можливим порушенням. 

Отже, давайте розглянемо деякі аспекти обшуку та поради щодо ведення себе у цій ситуації.

А при виникненні такої неприємної ситуації, не варто забувати про адвоката. Адже, юрист Асмунд зможе захистити ваші права та у випадку неправомірних дій слідчих, оскаржити їх.

Порядок проведення обшуку

Порядок проведення обшуку

Порядок проведення обшуку в Україні визначено Кримінальним процесуальним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого суду (за клопотанням прокурора чи слідчого). 

Обшук може проводитись в будинку, на підприємстві, якщо правоохоронні органи мають достатні підстави для такої дії.

Підставами для проведення обшуку можуть бути:

  1. Підозра у скоєнні злочину. Якщо є підстави вважати, що особа або організація вчинили злочин та в місці проведення обшуку можуть бути знаряддя злочину або інші докази.
  2. Виявлення доказів. Проведення обшуку може бути з метою збору доказів щодо вчинення злочину, наприклад, пошуку документів, фізичних об'єктів або електронних доказів.
  3. Конфіскація майна. Обшук може бути проведений для виявлення об'єктів або майна, які можуть бути конфісковані як докази злочину.

Відповідно до Кримінального процесуального кодексу України, обшук може бути проведений тільки за наявності достатніх підстав і з дотриманням всіх процедур та вимог, передбачених законодавством під час проведення обшуку.

Але, як показує практика, працівниками правоохоронних органів, які проводять обшук, часто порушуються права та гарантії громадян. Зокрема, при проведенні таких дій, слідчий забороняє викликати захисника та відбувається обшук без адвоката. 

Хоча, згідно законодавства, кожен громадянин має право на адвоката, право на свідка та інші права, які забезпечуються законом.

Що робити під час обшуку та як скористатися допомогою адвоката, ми розкажемо пізніше. А зараз розглянемо, який же загальний порядок проведення обшуку:

  1. Обшук може бути проведений на підставі ухвали слідчого судді. Ухвала може бути виконана слідчим чи прокурором. 
  2. Перед проведенням обшуку слідчий орган може залучити спеціалістів, наприклад, криміналістів, для допомоги у знаходженні доказів.
  3. Зазвичай, перед початком обшуку, громадян чи підприємство повідомляють про намір провести обшук. 
  4. Під час проведення обшуку особа, на яку він спрямований, має право запросити свідка, який спостерігатиме за процесом обшуку та забезпечить дотримання прав та процедур.
  5. Під час обшуку обов'язково складається протокол обшуку, в якому фіксуються всі дії та знахідки, пов'язані з обшуком.

Якщо ж ви вважаєте, що обшук був проведений незаконно та ваші права були порушені під час обшуку, ви можете оскаржити дії правоохоронних органів. В такому разі вам слід звернутися в Адвокатське об'єднання АСМУНД за кваліфікованою правничою допомогою.

Спеціаліст може надати вам юридичну консультацію, оцінити законність обшуку та допомогти в подальших кроках.

Зверніть увагу, що самостійне оскарження обшуку без адвоката, може затягнутися в часі, оскільки це вимагає розуміння законодавства та процедурних правил. Супровід юриста значно збільшить ваші шанси на успішне оскарження обшуку та захист ваших прав.

Що робити під час обшуку та як діяти, щоб захистити свої права

Згідно з Конституцією України, Кримінальним процесуальним кодексом України та міжнародними нормами, громадяни мають певні права під час обшуку:

  • право на адвоката. Вам має бути надано право звернутися до адвоката та отримати юридичну консультацію. Адвокат може надати поради щодо вашої поведінки під час обшуку.
  • право на свідка. Ви маєте право запросити свідка, коли буде проводитись обшук.
  • право на медичну допомогу. У разі потреби в медичній допомозі ви маєте право на її надання.

Отже, як себе вести та що робити під час обшуку, щоб захистити свої права?

що робити під час обшуку

Поради під час обшуку:

  1. Залишайтеся спокійними та співпрацюйте з правоохоронцями. Ні в якому разі не перешкоджайте обшуку. Спокійна поведінка може допомогти запобігти конфліктам та непорозумінням під час обшуку.
  2. Вимагайте показати ухвалу.Правоохоронці мають показати офіційний документ, що підтверджує їхні повноваження на проведення обшуку.
  3. Перевірте ухвалу суду, на підставі якої має проводитись обшук. Чи взагалі є такий документ, чи вірно вказана адреса вашої фірми, чи не вийшов термін для проведення обшуку. Якщо немає ухвали чи є помилки в документі, ви маєте право не допустити правоохоронців до обшуку.
  4. Негайно викличте адвоката. Не погоджуйтесь на вмовляння слідчого про здійснення обшуку без адвоката. Згідно закону, у вас є всі права отримати юридичну допомогу свого юриста (фахівець обов'язково підкаже, що робити під час обшуку).
  5. Залучіть чим більше понятих та проконтролюйте відеофіксацію слідчої дії (це не обмежено законом).
  6. Здійснюйте огляд всіх речей та документів разом з правоохоронцями. Вам потрібно бачити, що саме вилучають. Перевірте все майно, яке вилучається та вказане в описі.
  7. Підпишіть та отримайте протокол обшуку (документ має бути обов'язково у вас).

Завжди пам'ятайте, що ви маєте права та можливості захистити себе під час обшуку. Найкращим рішенням є отримання консультації від кваліфікованого юриста для забезпечення свого правового захисту та вивчення всіх аспектів проведення обшуку.

Звернувшись в нашу компанію, ви отримаєте кваліфіковані юридичні послуги адвоката з кримінальних справ. Наш адвокат, як надасть консультацію під час обшуку, так і здійснить представництво вашого бізнесу та підготує підприємство до будь-якого процесу.

Спеціалісти напряму

Впевнені в професійності наших співробітників.

Потрібна платна консультація?

Заповніть форму, та ми зв'яжемося з Вами: