image

Розкрадання гуманітарної допомоги

Після початку повномасштабної війни з росією, багато людей почали займатись волонтерством. Звичайно, адже зросла необхідність в допомозі внутрішньо переміщеним особам та воїнам, які захищають нашу країну. 

Але, все частіше почали траплятися випадки розкрадання гуманітарної допомоги. Тобто, псевдоволонтери користуються службовим становищем, довірою людей та забирають собі всю допомогу (а в багатьох випадках продають), яка була призначена для волонтерських цілей.

Тому, у квітні цього року в Кримінальний кодекс була додана стаття, яка встановлює відповідальність за використання гуманітарної допомоги для отримання прибутку в умовах воєнного стану.

Адвокатське об'єднання Асмунд надає правову допомогу всім громадянам та юридичним особам. Тому ви можете отримати консультацію в професійного юриста з питань висунення звинувачення в розкраданні гуманітарної допомоги.

Незаконне використання гуманітарної допомогинезаконне використання гуманітарної допомоги

Отже, для того, щоб зрозуміти, що мають на увазі законодавці під визначенням - незаконне використання гуманітарної допомоги, розглянемо, що таке гуманітарна допомога.

А потім розберемо, яка ж відповідальність наступає за розкрадання гумдопомоги і як може в таких випадках допомогти спеціаліст Асмунд.

Гуманітарна допомога - це гроші, речі, предмети домашнього вжитку, одяг, послуги. Всі вищеперелічені типи допомоги надаються безплатно та конкретно для певного одержувача (за адресою). Тобто, це благодійні пожертви, за які не потрібно платити гроші благодійнику. 

Надавати гуманітарну допомогу можуть українці та іноземні громадяни чи фірми.

Отримувати гуманітарку можуть люди, які постраждали внаслідок стихій та пожеж, воєнних дій, техногенних катастроф, які несуть небезпеку для життя. Також можуть отримувати допомогу соціально незахищені верстви населення та хворі люди.

Однак, варто пам'ятати, що зброя, боєприпаси та прилади, за допомогою якого можна завдати тілесних ушкоджень чи заподіяти смерть, не вважаються гуманітарною допомогою.

Так от, коли всі ці товари, послуги чи інші види гумдопомоги продаються, присвоюються чи обмінюються на інші товари, щоб заробити на цьому, це буде вважатися незаконним використанням гуманітарної допомоги. І такі дії будуть кваліфікуватися, як розкрадання гуманітарної допомоги.

Але, як виявити гуманітарну допомогу, яка продається, чи використовується не в тих цілях? І куди повідомляти про факти розкрадання гуманітарної допомоги?

В таких випадках, пам'ятайте поради, які можуть стати в пригоді у разі того, якщо ви побачили продаж товарів в магазині чи в інтернеті, та вважаєте, що то гумдопомога. Найперше, що треба зробити:

  • пофотографувати в магазині товар чи зробити фото з сайту, де побачили;
  • попросити адміністратора магазину надати документи на товар;
  • повідомити правоохоронні органи, або службу безпеки про можливе нецільове використання безкоштовної допомоги та надати всі дані про магазин;
  • при стовідсотковій впевненості, що товар, який продається, є гуманітарною допомогою, написати журналістам для розголосу.

З метою стримування псевдоволонтерів та доставлення допомоги до людей, які її потребують, було внесено зміни до ККУ та доповнено статтею про встановлення відповідальності за незаконне використання гуманітарної допомоги чи безкоштовної допомоги для заробітку на цій допомозі.

Хоча і виникають випадки, коли людину можуть помилково звинуватити в привласненні гуманітарної допомоги. Тоді потрібно звертатися до кримінального адвоката за юридичною допомогою. Адже, самотужки розібратись з таким питанням буде дуже важко.

Кримінальна відповідальність за розкрадання гуманітарної допомоги

В Кримінальному кодексі зазначено, що продаж товарів, безплатних пожертв та заробіток на цьому під час воєнного стану -  є неправомірним. 

Крім того, в статті зазначено кваліфікуючі ознаки злочину від яких залежить тяжкість покарання. Наприклад, розкрадання гуманітарної допомоги вчинене повторно, або групою осіб чи особою, яка використала своє службове становище. Також вказано про великі розміри та особливо великі розміри нецільового використання.

Хочемо звернути вашу увагу ще на те, що відповідальність за розкрадання гуманітарної допомоги настає не тільки під час війни. Просто, саме сьогодні, ця обставина впливає на тяжкість покарання.

Погодьтеся, одні люди займаються волонтерством та чесно всю допомогу передають туди, куди треба. А інші на цьому наживаються.

Так отож, за розкрадання гуманітарки, яке кримінальне покарання передбачене Кримінальним кодексом?

Кримінальна відповідальність настає залежно від того, як вчинений злочин і скільки людей в цьому брали участь. Покарання може бути:

  • у вигляді штрафу - від 34 тисяч до 51 тисячі грн.;
  • виправні роботи на строк до двох років або обмеженням волі до 4-х років;
  • позбавлення волі на строк від трьох до п'яти років з можливим вилученням майна;
  • ті самі дії вчиненні повторно, групою осіб, або службовою особою карається на строк від 5 до 7-ми років.

Отже, з цього всього видно, що покарання за розкрадання гуманітарної допомоги не маленьке. І можна попасти не лише на гроші, а і втратити десятки років вільного життя.

Але, якщо з вами сталася така прикрість чи вас помилково звинувачують у розкраданні гуманітарної допомоги, краще звернутися до кваліфікованого адвоката. Фахівець надасть юридичні послуги:

  • проконсультує з питань нової норми в кримінальному кодексі;
  • оцінить ситуацію та надасть вам варіанти розв’язання проблеми;
  • вивчить всі документи та висунуті звинувачення;
  • надішле клопотання, адвокатські запити у відповідні органи;
  • здійснить супровід у справі від початку і до представництва в суді;
  • зменшить покарання та змінить запобіжний захід;
  • подасть скаргу в апеляційний суд.

Виникли питання, яка процедура захисту клієнта при обвинуваченні в розкраданні гуманітарки, звертайтесь в АО “Асмунд”.Розкрадання гуманітарної допомоги

Спеціалісти напряму

Впевнені в професійності наших співробітників.

Потрібна платна консультація?

Заповніть форму, та ми зв'яжемося з Вами: