image

Повернення тимчасово вилученого майна

Повернення тимчасово вилученого майна

Українське законодавство передбачає тимчасове вилучення майна як один із заходів захисту інтересів держави, підозрюваних та обвинувачених осіб у кримінальних провадженнях. Однак, існують випадки, коли таке майно може бути повернуто особі, яка цим майном користувалася.

Важливо зазначити, що процедура повернення тимчасово вилученого майна може бути досить складною та часозатратною. Тому у таких випадках рекомендується звернутися до досвідченого адвоката, який допоможе захистити права та інтереси власника майна та встановити законність тимчасового вилучення.

Адвокатське об'єднання АСМУНД надає послуги адвоката з кримінальних справ на всіх стадіях кримінального провадження. Юрист надасть повну консультацію ще на початку відкриття справи і допоможе повернути майно у разі його незаконного вилучення.

Як повернути вилучене майно

Отже, в яких випадках може знадобитись допомога юриста для повернення тимчасово вилученого майна під час обшуку чи огляду:

  • слідчі вилучили майно без наявних на те причин і з відсутністю дозволу від суду на вилучення; 

  • речі були вилучені і дозвіл був в ухвалі про проведення обшуку;

  • на майно, яке вилучили безпідставно, наклали арешт. І щоб повернути його, потрібно подати клопотання на скасування арешту.

Але, для початку розберемось, в яких випадках можуть вилучати майно і на підставі чого.

Відповідно до ч. 1 ст. 167 КПК України тимчасовим вилученням майна є фактичне позбавлення підозрюваного або осіб, які володіють певним майном, права користуватися та розпоряджатися майном до вирішення питання про арешт майна або його повернення.

Отже, згідно даного кодексу, тимчасово вилученим може бути майно у вигляді речей, документів, грошей, щодо яких є умови вважати, що вони були використані, виготовлені як знаряддя злочину чи для схиляння особи до вчинення правопорушення.

Майно може бути вилучене на підставі судового рішення або постанови слідчого органу у випадках, коли:

  1. Існує підозра щодо вчинення злочину. Якщо особу підозрюють у вчиненні злочину, зокрема у скоєнні корупційних діянь, незаконного збагачення, митного шахрайства тощо.

  2. Майно може бути використане як доказ у кримінальному провадженні. Його можуть тимчасово вилучити для проведення експертизи або досліджень.

  3. Забезпечення стягнення шкоди. Якщо особі було призначено стягнення заборгованості внаслідок злочину, її майно може бути вилучено для забезпечення виконання рішення про стягнення.

Тимчасове вилучення майна може здійснюватися під час обшуку чи огляду. Слідчий, прокурор, інша уповноважена особа під час тимчасового вилучення майна повинні скласти відповідний протокол. 

І тут до речі, варто відзначити роль адвоката, який може захистити ваші права під час вчинення таких дій слідчими. Спеціаліст проконтролює процес та зверне увагу на всі порушення, які були допущені під час огляду чи обшуку.

Отже, після вилучення майна, слідчий чи прокурор можуть подати клопотання про арешт тимчасово вилученого майна. І воно має бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна. Адже, якщо документ не буде поданий, то може відбутись повернення вилученого майна.

Повернення тимчасово вилученого майна може здійснюватися за рішенням суду або слідчого органу у таких випадках:

  1. Закриття кримінального провадження. Якщо вирок не передбачає конфіскацію майна, то майно може бути повернуто власнику.

  2. Відсутність підстав для вилучення. Якщо під час розгляду справи встановлено, що вилучення майна було неправомірним або відсутні підстави для продовження вилучення, майно може бути повернуто власнику.

  3. Виконання вимог закону. Якщо власник майна доводить, що він виконує всі вимоги закону щодо його використання та збереження, майно може бути повернуто.

Отже, майно може повертатися особі, в якої воно було вилучено:

  • за постановою прокурора, якщо було визнано про безпідставність вилучення;

  • за ухвалою слідчого судді, в разі відхилення заяви прокурора про арешт майна;

  • у випадку скасування арешту майна;

  • якщо слідчий чи прокурор подали клопотання про арешт пізніше, ніж це дозволено законодавством;

  • згідно вироку суду по справі щодо кримінального проступку.

Повернення тимчасово вилученого майна може статися, якщо ви зможете переконливо довести своє право на це майно та вказати підстави для його повернення згідно з відповідними нормами закону.

Як написати клопотання про повернення тимчасово вилученого майна

Отже, як було вище зазначено повернення тимчасово вилученого майна може відбуватись за певною процедурою.

Якщо виникла ситуація, коли в слідчих був відсутній дозвіл на вилучення при обшуку а також стосовно майна не було клопотання про накладення арешту, то правоохоронні органі мають самі віддати таке майно.

Але, не завжди все так швидко виходить. І часто потрібно звертатись за допомогою до адвоката для отримання супроводу по поверненню майна.

Скарга про повернення тимчасово вилученого майна подається до суду з проханням зобов'язати слідчого чи прокурора повернути таке майно.

Зверніть увагу, подавати скаргу потрібно на третій день після вилучення майна. Адже, прокурору дається 2 дні на подання клопотання про арешт такого майна.

Повернення вилученого майна, на яке вже було накладено арешт, проводиться за такою ж процедурою, що і за інших підстав. Але, для початку юрист, до якого ви звернулись, має подати клопотання про повернення тимчасово вилученого майна та вказати обгрунтування для скасування арешту.

Отже, питання про повернення майна, яке було вилучене при обшуку чи огляді може затягнутись, якщо не скористатись допомогою юриста. Адже, пам'ятайте, що 90% роботи адвоката – це правильна тактика, стратегія та реакція адвоката на помилки органів досудового розслідування. 

Звернувшись в Асмунд, ви отримаєте кваліфіковані юридичні послуги та будете впевнені в захисті своїх прав та свобод.

Спеціалісти напряму

Впевнені в професійності наших співробітників.

Потрібна платна консультація?

Заповніть форму, та ми зв'яжемося з Вами: