image

Оформлення опікунства

Певні категорії осіб часто потребують постійного стороннього догляду та піклування. В таких випадках законодавством дозволено оформляти опіку над такими особами. Крім того, людина, яка буде виступати опікуном може отримувати певні пільги та виплати.

Отже, оформлення опікунства необхідне для захисту інтересів людей, які не можуть самі піклуватися про себе. Опікунство може стосуватися дітей, які втратили батьків або мають обмеження в здатності діяти свідомо, а також дорослих, які мають розумові чи фізичні обмеження.

Щоб стати опікуном потрібно дотримуватись чіткої процедури та документального оформлення. У таких випадках професійний супровід адвоката є надзвичайно важливим, оскільки юрист Асмунд допоможе максимально захистити інтереси як підопічного, так і опікуна.

Процедура оформлення опікунства

Процедура оформлення опікунства

Оформлення опікунства в Україні регулюється Цивільним кодексом України, Законом України "Про опіку і піклування" та іншими нормативно-правовими актами і має певну процедуру. Крім того, особливого порядку для встановлення опіки під час воєнного стану не запроваджено (лише діє спрощена система опіки над дітьми).

Отже, опіка може бути встановлена над дітьми (до 14 років, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування) та особами, які визнані судом недієздатними. Заяву про визнання фізичної особи недієздатною може подати член її родини, близький родич, незалежно від їх спільного проживання, або орган опіки та піклування.

Стосовно оформлення опікунства над дитиною, то процедура включає в себе проходження спеціального навчання та збір необхідних документів.

Але, зверніть увагу, що часто люди плутають опіку з піклуванням. Але різниця в тому,що опікун призначається для дорослої особи, яка була визнана повністю недієздатною. В той час, як піклувальник призначається, коли дієздатність літньої людини обмежена.

Опікуном може бути фізична особа, яка досягла повноліття та має повну дієздатність, не засуджувалася за вчинення злочинів проти життя і здоров'я людини. 

Визначення опікунства відбувається через суд, тому слід зауважити, що сімейний адвокат стане важливим помічником для захисту прав та інтересів заявника.

Давайте розглянемо основні вимоги щодо процедури оформлення та які документи потрібні для оформлення опікунства в Україні.

  1. Після того, як  суд визнав особу недієздатною або у випадку наміру оформити опікунство над малолітньою дитиною, заявнику потрібно звернутися до місцевого органу опіки та піклування і подати заяву про намір стати опікуном. 
  2. Зібрати всі необхідні документи для оформлення опікунства та подати до вищевказаного органу: 
  • копії документів, що посвідчують особу заявника, такі як паспорт, ідентифікаційний код;
  • свідоцтво про шлюб (якщо є таке);
  • медичну довідку - заявник повинен пройти медичну комісію та надати медичну довідку про стан свого здоров'я, оскільки опікунство може вимагати відповідальних дій та прийняття рішень щодо добробуту опікуваної особи;
  • рішення суду - у випадку, коли особа, яка потребує опікунства, не може вести своїх справ через неповну дієздатність;
  • довідку про доходи та право власності на майно або документ, що підтверджує наявність житла;
  • довідку про відсутність судимості в заявника;
  • довідку про проходження навчання з виховання дітей;
  • та інші документи, які можуть знадобитися.

Термін розгляду документів, які були подані - 1 місяць.

Оформлення опікунства

  1. Розгляд справи судом. Суд розглядає заяву на оформлення опікунства, а також додаткові документи та свідчення, надані опікуном та іншими зацікавленими сторонами. 
  2. Рішення суду.  Якщо суд вважає, що призначення опікуна необхідне та відповідає інтересам підопічного, він може призначити опікунство. 
  3. Оформлення документів. Після проведення вищезазначених процедур та призначення опікунства судом, особа, яка стала опікуном, отримує спеціальне свідоцтво про опікунство. На цьому оформлення опікунства буде завершено.

Подавши всі необхідні документи та дотримавшись правил процедури, заявник може стати опікуном і взяти на себе важливі обов'язки з піклування та захисту прав та інтересів опікуваної особи.

Роль адвоката в процесі оформлення опікунства

Важливо зазначити, що процедура оформлення опікунства може тривати деякий час, і її успішність залежить від відповідності всіх необхідних документів та обставин, що підтверджують необхідність опікунства.

Тому, задля дотримання процедури та правильності оформлення документів, краще отримати кваліфіковані юридичні послуги.  

Адже, роль адвоката Адвокатського об'єднання АСМУНД в цьому процесі надзвичайно важлива. Що ви отримаєте при співпраці з нашим спеціалістом:

  1. Первісну консультацію та допомогу в зборі необхідної інформації. Адвокат починає свою роботу з проведення консультацій з клієнтом, пояснюючи всі аспекти процедури оформлення опікунства, роз'яснює права та обов'язки сторін. Важливою частиною цього етапу є збір необхідної інформації про клієнта, підопічного та усі обставини, які можуть вплинути на призначення опікуна.
  2. Допомогу в підготовці документів. Оформлення опікунства вимагає подання ряду документів до суду. Адвокат готує всі необхідні документи, забезпечуючи їх належну форму та дотримання вимог законодавства. 
  3. Представництво в суді. Юрист виступає представником клієнта в судовому засіданні щодо призначення опікуна. Він аргументує необхідність опікунства та доводить, що клієнт відповідає всім вимогам та правилам. Крім того, адвокат здійснює правовий контроль за дотриманням процесуальних норм під час розгляду справи.
  4. Захист прав та інтересів. Однією з найважливіших ролей адвоката в процесі оформлення опікунства є захист прав та інтересів клієнта. Він стежить за тим, щоб рішення суду було справедливим і враховувало потреби підопічного. При необхідності адвокат може подати на апеляцію або вжити інші правові заходи для захисту клієнта.

Пам'ятайте, звертатися до професійного адвоката при оформленні опікунства - це гарантія забезпечення всіх необхідних прав та інтересів підопічного та опікуна у процесі судового рішення.

Спеціалісти напряму

Впевнені в професійності наших співробітників.

Потрібна платна консультація?

Заповніть форму, та ми зв'яжемося з Вами: