image

Хто може виїхати за кордон під час воєнного стану?

З початком введення в Україні воєнного стану та оголошенням мобілізації, не всім громадянам дозволено виїжджати за межі країни. Отже, за постановою Уряду, наразі можна перетинати держкордон дітям, жінкам (крім військовозобов'язаних) та літнім людям. Для чоловіків призовного віку, обмежений виїзд з України під час цього періоду.

Але, є категорії чоловіків, які мають право виїжджати за кордон. І саме в цій статті ми пояснимо, хто може виїхати за кордон під час воєнного стану. 

При виникненні юридичних питань та проблем з оформленням документів для виїзду за кордон, звертайтесь за консультацією до юристів АО “Асмунд”.

Хто може виїхати за кордон під час воєнного стану

Ще раз звернемо вашу увагу на те, що виїжджати за кордон крім жінок, дітей та старших людей можуть і чоловіки віком від 60 років та хлопці у віці до 18 років. Але, зверніть увагу, що є також обмеження для жінок-військових, які служать в ЗСУ чи інших формуваннях.

Також спокійно перетинати кордон можуть ті чоловіки, які постійно проживають в інших державах та мають відповідне підтвердження. Крім того, виїхати за кордон можуть чоловіки будь-якого віку, родичі яких загинули або зникли безвісти під час АТО.

Однак, не всім чоловікам призовного віку заборонено покидати Україну.  Нормативними документами встановлено винятки для чоловіків від 18 до 60 років, яким необхідно виїхати за межі України. Тобто, при наявності певних обставин та умов, виїзд чоловіків за кордон під час воєнного стану можливий. 

Підстави виїзду за кордон чоловіків

А тепер розглянемо випадки та умови, коли чоловіки призовного віку можуть легально виїхати за кордон і повернутися назад.

Отож, згідно постанови Уряду про Правила перетину державного кордону під час воєнного стану, перетинати кордон  можуть:

Підстави виїзду за кордон чоловіків

  1. Особи, які визнані ВЛК непридатними до військової служби за станом здоров’я та виключені з військового обліку. Важливо розуміти, що при перетині кордону потрібно мати при собі висновок ВЛК та відмітку в квитку про виключення з військового обліку. 
  2. Особи з інвалідністю І–III групи, але при наявності відповідних документів, таких як пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги. 
  3. Чоловіки, які супроводжують дружин та дітей з інвалідністю I або II групи, одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з інвалідністю І або ІІ групи, також дітей, тяжкохворих на перинатальні ураження та інші захворювання, за наявності висновку лікарсько-консультативної комісії та документу, що підтверджує родинні зв'язки. 
  4. Батьки-одинаки, батьки, що утримують троє та більше неповнолітніх дітей, опікуни, прийомні батьки, які самостійно виховують дитину віком до 18 років або дитину-інваліда. 
  5. Чоловіки від 18 до 60 років, які потребують постійного догляду.
  6. Чоловіки, які постійно доглядають хвору дружину, дитину, а також своїх батьків чи дружини і які за висновком медичної  комісії чи ЛКК закладу охорони здоров’я потребують постійного стороннього догляду.
  7. Водії, які перевозять гуманітарні вантажі, волонтери. Дозволений виїзд водіям підприємств, які мають ліцензію на міжнародні перевезення. Також можна виїжджати за межі країни чоловікам-волонтерам, які привозять з-за кордону гуманітарну допомогу, медичне обладнання чи вантажі для військових.

Але це ще не всі категорії осіб, хто може виїхати за кордон під час воєнного стану. Є чоловіки, яким дозволено виїжджати по роботі або вони мають відповідний статус.

Наприклад, спортсмени чи діячі культури можуть виїжджати за кордон при наявності рішення та дозволів від відповідних міністерств. Так само і є можливість виїхати політикам та депутатам.

Крім того, є працівники, які заброньовані підприємством від мобілізації та їдуть у відрядження за кордон. В таких випадках при особі мають бути всі підтверджуючі документи.

Зазначимо, що для військовослужбовців, які були поранені, можливий виїзд за кордон на лікування чи для проходження реабілітації. А також відкритий кордон для військових, які проходять навчання за кордоном.

Отже, всі вищезазначені категорії чоловіків призовного віку мають право виїхати за кордон, маючи при собі документи та дозволи. 

Але, при певних сумнівах, перед виїздом, радимо звернутися до кваліфікованого спеціаліста за юридичною консультацією. Наш військовий юрист надасть необхідну інформацію та весь необхідний перелік документів для виїзду категорій громадян.

Чи можна виїхати за кордон під час військового стану студентам та докторантам? 

Чи можна виїхати за кордон під час військового стану студентам та докторантам?

На початку 2022 року, після введення в країні воєнного стану, такі категорії чоловіків мали право виїжджати за межі країни. Але, вже влітку минулого року були внесені зміни до правил перетину кордону. Тому, сьогодні студенти та аспіранти не мають права покидати Україну, хоча і мають відстрочку від мобілізації.

Те ж саме можна сказати і про осіб, які звільнилися з місць позбавлення волі та були зняті з військового обліку. Щодо таких чоловіків діють тимчасові обмеження для перетину кордону.

Враховуючи все вищевикладене, можна було б з упевненістю сказати, що чітко зрозуміло, кому можна виїжджати.  Але, не так все просто. До Постанови постійно вносяться зміни і багато громадян не хочуть вникати у правила перетину кордону, а в результаті зіштовхуються з проблемами на кордоні. Крім того, є ще моменти, коли підстави для виїзду за кордон є, але чомусь особу не випускають. 

В таких випадках можна звернутися до Держприкордонслужби або подати позов про визнання дій прикордонної служби протиправними. Але, зверніть увагу, що такі дії у вас займуть не один день. Та і позовна заява та всі документи мають відповідати вимогам законодавства.

Тому, щоб не втрачати час та нерви, радимо ще перед виїздом звернутися в Адвокатське об'єднання Асмунд та отримати професійну допомогу адвоката.

Крім того, ми надаємо юридичні послуги у всіх галузях права, в тому числі допомогу, як адвоката з військових справ, так і міграційного адвоката. Наші спеціалісти зможуть вас проконсультувати та при потребі здійснити представництво в суді.

Спеціалісти напряму

Впевнені в професійності наших співробітників.

Потрібна платна консультація?

Заповніть форму, та ми зв'яжемося з Вами: