Державна зрада
Починаючи з 2014 року Україна бореться за свою незалежність та суверенітет. А після початку повномасштабної війни з росією в 2022 році, в країні загострилась проблема зрадників Батьківщини та колаборантів. І саме сьогодні актуальним є поняття - державна зрада.
Враховуючи ситуацію в країні, до Кримінального кодексу було внесено ряд змін та нових понять, з метою притягнення до відповідальності винних.
Так що ж вважається державною зрадою та колабораціонізмом і як ці поняття розрізняють?
Якщо ж вам знадобиться правнича допомога спеціаліста з кримінальних справ, звертайтесь до наших юристів та отримайте кваліфіковану консультацію.
Державна зрада. Відповідальність
Згідно Кримінального кодексу України, державна зрада - це умисно вчинене діяння, громадянином України, на шкоду суверенітету, національній цілісності та недоторканості, а також державній, економічній чи інформаційній безпеці та обороноздатності країни. Крім того, під це поняття підпадають такі дії, як - перехід на бік ворога під час збройного конфлікту, шпигунство, допомога іноземним державам чи організаціям в проведенні підривної діяльності проти України.
Варто зауважити,що державна зрада,саме як шпигунство, є завершеним злочином у разі вчинення людиною таких дій:
- збір інформації, даних, які відносяться до державної таємниці з ціллю передати їх іноземній державі чи організації;
- передача відомостей, які відносяться до державної таємниці, іноземним представникам, організаціям.
Що стосується підривної діяльності, то громадяни України, які допомагають іноземній державі чи організації в проведенні підривної діяльності, направленої проти України, мають бути покарані та нести відповідальність за Кримінальним кодексом України. В такому випадку, немає різниці, як діяла особа - чи за завданням іноземної держави чи самостійно. Крім того, до даного визначення відноситься і організація особою інших злочинів проти національної безпеки України (посягання на життя державного діяча чи диверсія).
Відповідальність за такі дії громадян передбачено ст 111 кку. Отже, якщо буде доведено винуватість людини, то за злочин державна зрада, покарання настає у вигляді позбавлення волі від 12 до 15 років з можливою конфіскацією майна.
Крім того, в 2022 році були внесені зміни до кодексу, де посилили покарання для зрадників в умовах воєнного стану. Отже, за державну зраду в цей період таким особам “світить” строк від 15 років позбавлення волі або довічне ув'язнення (з обов'язковою конфіскацією всього майна).
До відповідальності за даний злочин можуть притягуватися лише громадяни України, але незалежно від території чи місця вчинення злочину.
Однак, стаття 111 передбачає звільнення від кримінальної відповідальності громадян України, які не погодилися виконувати злочинні завдання іноземної країни чи організації. До того ж, добровільно прийшли до органів державної влади та зізналися про зв'язок з іноземними представниками.
У випадку виникнення проблем схожого характеру чи незаконного притягнення до кримінальної відповідальності за злочин проти суверенітету та національної безпеки України, краще відразу звернутися до юриста Асмунд. Адже, кримінальний адвокат зможе правильно кваліфікувати ваші дії та роз'яснити права.
Відповідальність за здійснення колабораційної діяльності
Після початку повномасштабної війни з росією, до статті 111 ККУ - державна зрада, 2022 року було внесено зміни. А саме, законодавці виділили окремим пунктом поняття - колабораційна діяльність.
Отже, за статтею 111.1 встановлена кримінальна відповідальність для осіб, які взаємодіють з ворогом держави.
Крім того, в тому ж році був прийнятий закон, який визначає умови відповідальності за таку співпрацю та різні форми взаємодії з ворогом (особливо на тимчасово окупованих територіях).
Що ж таке колабораціонізм і яка відповідальність передбачена при скоєнні такого злочину згідно статті державна зрада?
Колабораційна діяльність - це співпраця громадянина України з ворогом заради забезпечення його інтересів та нанесення шкоди своїй державі. В Кримінальному кодексі чітко визначено, які саме дії вважаються колабораціонізмом.
Це насамперед, публічне заперечення громадянином України збройної агресії проти України та встановлення окупації на частині її територій, підтримка рішень окупаційної влади чи дій держави-агресора, співпраця з окупаційною адміністрацією.
Також до колабораційної діяльності відноситься і зайняття посад при окупаційній владі, яка створена на тимчасово окупованих територіях.
Державна зрада в такому форматі передбачає відповідальність для особи - позбавлення права займати певні посади та займатися певною діяльністю строком від 10 до 15 років. А в деяких випадках ще й з конфіскацією майна.
Крім того, громадяни України будуть покарані за організаційну діяльність з державою-агресором та проведенням різних політичних заходів, мітингів, зборів на підтримку окупаційної адміністрації та проти України. За таку діяльність можливе покарання для винної особи - позбавлення волі від дванадцяти до п'ятнадцяти років та неможливість обіймати певні посади.
В статті - державна зрада є і інші випадки, коли громадянин України може бути притягнутий до кримінальної відповідальності. До того ж, в кодексі вказані і обтяжуючі обставини, такі як загибель людей внаслідок колабораційних дій. В таких випадках можливе позбавлення волі на строк 15 років або довічне ув'язнення.
Але, в будь-якому випадку, винуватість особи має довести слідство та суд. Потрібні переконливі докази, що правопорушення є саме державною зрадою чи колабораційною діяльністю. Тому що саме поняття є досить суперечливим і загальним.
Через це розслідування про притягнення до відповідальності за такі злочини можуть затягуватися від декілька місяців до декілька років.
Але, в багатьох ситуаціях все залежить від експертів, доказів та тактики ведення справи захисником та прокурором.
Тому, якщо ви розумієте, що десь помилилися, але не встигли скоїти злочин, або вас безпідставно звинувачують по статті 111 ККУ, зверніться до кваліфікованого юриста Адвокатського об'єднання АСМУНД. Адвокат здійснить супровід від початку і до завершення справи.
Впевнені в професійності наших співробітників.
Заповніть форму, та ми зв'яжемося з Вами: