image

Юридичний квест: як спіймати боржника аліментів і як його покарають за несплату

 Юридичний квест

Розлучення для сім'ї – це завжди випробування. Уникання виконання своїх обов'язків перед дітьми – сплата аліментів – стає точкою конфліктів та судової тяганини на роки. Ці нюанси коментує юристка юридичної компанії «Асмунд» у галузі сімейного права Альона Ожилевська. Сьогодні говоритимемо про механізми, які допоможуть вплинути на боржника і змусити платити аліменти. Типова історія: боржник ніде офіційно не працює, не має ніякого майна. Виходить і стягнути з нього нічого. Такі «розумники» вдаються до різних хитрощів: переписують майно/бізнес на найближчих родичів, не показують доходів (працюють неофіційно), змінюють прізвища, щоб не бути у реєстрі боржників.

Що робити, коли боржник не з’являється на виклики виконавця?

– Можна вдатися до приводу боржника. Що це означає? – розповідає юристка. – Державний виконавець зобов`язаний вжити заходів, щоб примусити боржника виконувати постанову суду. Він може викликати його до себе і змусити виконувати рішення. Якщо боржник без поважних причин не з`являється за викликом, виконавець має право звернутися до суду щодо застосування до нього приводу. Тоді поліція здійснить розшук боржника або дитини. Процедура приводу боржника оголошуються за місцем виконання рішення або за останнім відомим місцем проживання (перебування) боржника або дитини чи місцеперебування їхнього майна, або за місцем проживання (перебування) стягувача. У таких ситуаціях поліція вживає заходів безпеки й порядку під час примусового виконання судових рішень. А також здійснює привід боржника, відповідно до покладених на неї завдань.

щоб ти жив на одну зарплату

Що робити, якщо боржник не проживає за адресою реєстрації або привід не дав результатів?

Якщо вам невідомо, де проживає колишній чоловік чи дружина, можна оголосити його в розшук. Цим також займається поліція. Вони ґрунтовно вивчають матеріали, які містять інформацію про боржника: встановлюють з ким боржник аліментів підтримував стосунки, і які ймовірно мають відомості про його місцезнаходження. Також перевіряють усі реєстри й обліки: державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов’язкових платежів по отриманню ідентифікаційного номера або відмови від нього; військкоматів; сервісних центрів МВС по реєстрації транспортних засобів; підрозділів дозвільної системи по реєстрації зброї; банківських установ про наявність рахунків (у встановленому законодавством порядку). Здійснюють розшук за місцем навчання або роботи – для отримання відомостей. Якщо у боржника по аліментах є заборгованість зі сплати аліментів у розмірі більше 4-х місяців, тоді виконавець може арештувати рахунки в банках, а також тимчасово обмежити право користування вогнепальною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, право полювати, управляти транспортними засобами та навіть виїздити за кордон. Варто зазначити: якщо водій знехтує обмеженням і буде керувати автомобілем, його притягнуть до адміністративної відповідальності: порушення обмеження транспортом тягне за собою позбавлення права керування на строк від 3 до 6 місяців. Також важливий момент: державний виконавець також може винести  постанову про розшук транспортного засобу боржника, крім того, дана постанова є обов’язковою для виконання поліцією.

Якщо у боржника немає авто, чи накладуть арешт на його нерухоме майно?

Усе майно, яке зареєстроване до 2013 року, з'ясовується через бюро технічної інвентаризації. У реєстрі Держгеокадастру або в реєстрі речових прав на нерухоме майно державні виконавці встановлюють дані про наявність у боржника земельних ділянок. Після встановлення земельних ділянок, державний виконавець може арештувати та вилучити майно.

Арешт майна (коштів) боржника аліментів застосовується для забезпечення реального виконання рішення.

Арешт накладається виконавцем шляхом винесення постанови про арешт майна (коштів) боржника або про опис та арешт майна (коштів) боржника. Такі дії виконавця, ще при описі майна, будуть вже стимулювати боржників гасити борг. Відсутність майна в реєстрах ще не означає фактичну відсутність майна. Буває, що власник нерухомості ще не зареєстрував право на майно. Стягнення на таке майно можна одержати через суд.

Який штраф передбачили за несплату аліментів?

Також боржника аліментів можна штрафувати за несплату. Якщо є борг перевищує суму платежів за один рік, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 20 % від суми заборгованості. Якщо є борг за два роки – на боржника лягає штрафне зобов'язання  у розмірі 30 % суми заборгованості. За 3 роки – штраф 50% від суми аліментного боргу. Суми штрафів стягуються з боржника і перераховуються стягувачу.

 

ЮРИДИЧНИЙ КВЕСТ: ЯК СПІЙМАТИ БОРЖНИКА АЛІМЕНТІВ І ЯК ЙОГО ПОКАРАЮТЬ ЗА НЕСПЛАТУ

Що буде за несплату аліментів упродовж півроку?

Суспільно корисні роботи або арешт до 10 діб. Якщо у колишнього подружжя є борг у за 6– 3 місяці, за складеним протоколом державного виконавця про вчинення адміністративного правопорушення, суд може направити боржника на виконання суспільно корисних робіт тривалістю від 120 до 360 годин. Якщо боржник ухиляється від відбування суспільно корисних робіт, тоді до нього можуть застосувати адміністративний арешт строком до 10 діб.

Чи є кримінальна відповідальність за несплату аліментів?

При заборгованості за 3 місяці й більше, виконавець повідомляє стягувача про можливість звернеться в поліцію із заявою про скоєння злочину.

Слід мати на увазі, що у випадку ухилення від сплати аліментів на утримання дітей без обтяжуючих обставин (част. 1 статті 164 Кримінального кодексу України), кримінальне провадження у формі приватного обвинувачення може бути розпочате слідчим, прокурором лише на підставі заяви потерпілого

– Немає безвихідних ситуацій. Навіть найхитрішого боржника аліментів можна змусити виконувати свої обов'язки. Механізмів і засобів – достатньо, – резюмує юристка Альона Ожилевська. Володимирець.City

Володимирець.City