image

Лікарі відмовилися робити ПЛР-тестування: які пояснення медиків та що робити в такій ситуації

Боротьба за ПЛР-тестування, яке є найточнішим для виявлення коронавірусу. Соцмережі сколихнув допис мешканки одного із селищ Київщини Ліни Окініної. У дівчини діагностували пневмонію, однак на прохання пацієнтки зробити їй ПЛР-тестування лікарі відмовили. Медики пояснюють — на той момент не мали розпорядження цього робити.

Регулярні крапельниці і процедури – такого розпорядку вже тиждень дотримується Ліна. Напередодні в неї піднялася температура, ускладнилося дихання й почався біль у грудях. Медики поставили діагноз – пневмонія й зробили швидкий текст на коронавірус. Він виявився негативним. Та аби упевнитися, що це точно не COVID-19, пацієнтка попросила зробили їй ПЛР-тест.

«Відверто було видно, що цим займатися ніхто не буде і скоріш за все цей тест мені не зроблять. Телефонувала на гарячу лінію МОЗ, у мене там прийняли скаргу, записали дані і все, що вони мені порадили – це звернутися знову до свого лікаря і спробувати вмовити його. Я їх послухала, але, на жаль, нічого не вдалося», – каже пацієнтка Української районної лікарні Ліна Окініна.

Лише на сьомий день лікування дівчині таки зробили тест. Він виявився негативним.

«Мене ця ситуація дуже хвилювала, в першу чергу через те, що у відділенні є хворі люди, ослаблені люди, літні люди і медичний персонал, який захищений теж недостатньо добре. І я хвилювалася, що можу стати джерелом інфекції для цих людей», – розповідає Ліна Окініна.

Не було лише відповідного наказу – пояснюють у лікарні. Мовляв, куди шпиталізувати і як допомагати пацієнтам із симптомами коронавірусу, визначає Міністерство охорони здоров'я.

«На той час, коли вона надійшла, порядок дій був такий, що пневмонія, яка має право бути не ковідною, а сезонною, звичайною пневмонією, ніхто їх не скасовував, якщо немає епіданамнезу, якщо немає тих показів, які мають бути до проведення цього тесту, то він не робиться», – каже заступниця головного лікаря Української районної лікарні Інна Топчій. Та 10 квітня у Міністерстві охорони здоров'я змінили правила.

«Ми тестуємо від сьогодні всі пневмонії, які перебувають в інфекційних лікарнях, а також лікарнях іншого профілю, але є діагноз пневмонія», – повідомив заступник Міністра охорони здоров'я України Віктор Ляшко.

Після зміни протоколу в Українській районній лікарні ПЛР-тест провели чотирьом пацієнтам. У всіх негативний результат.

Медики пояснюють: самі проводити таке тестування не можуть. У районних лікарнях є тільки експрес-тести. ПЛР-системи має лише столична лабораторія.

«Ми робимо забір мазків. Це вудбувається тут. Відправляється в лабораторний центр обласний. Там робиться цей аналіз, ми отримуємо відповідь», – пояснює заступниця головного лікаря Української районної лікарні Інна Топчій.

В Україні щотижня проводять 30 тисяч ПЛР-тестів. Їх зобов'язані робити, якщо у пацієнта гостре респіраторне захворювання, температура, кашель, утруднене дихання, або ж якщо людина повернулася з-за кордону чи контактувала з інфікованою особою. Якщо лікарі не хочуть проводити тест, юристи радять фіксувати відмову.

«Якщо ви дзвоните сімейному лікарю, ви можете записати цю розмову, але перед тим ви повинні лікаря попередити, що ви будете записувати розмову. Якщо ви безпосередньо спілкуєтесь з лікарем в лікарні, то складіть акт про те, що у вас такі симптоми, а лікар вам відмовляє у призначенні тесту. Цей акт має підписати він і ви. Якщо він відмовляється, просіть завідувача відділення або головного лікаря, щоб вони прийшли і підписали», – каже юристка Марія Семенюк. Тоді лікаря можна буде притягнути до відповідальності за недбалість. Та найкращий метод, кажуть правники – звертатися на гарячу лінію МОЗ або ж місцевих департаментів охорони здоров'я. Ірина Саєвич, Валентин Стрельцов, «5 канал»